• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Internet do mieszkania w bloku - jaki wybrać?

15 września 2021, 17:04
Nie wiesz, jaki internet do mieszkania wybrać? Zapoznaj się z ofertą UPC i ciesz się stabilnym internetem bez limitu!

Wybór internetu domowego to dla wielu osób spory dylemat. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby móc bezproblemowo przesyłać pliki, korzystać z serwisów filmowych czy grać w gry online? Jaki internet do mieszkania sprawdzi się lepiej - stacjonarny, a może mobilny? Sprawdźmy!

Internet do mieszkania - mobilny czy stacjonarny?

Osoby, które chcą korzystać z internetu domowego, mają do wyboru internet stacjonarny (najczęściej to światłowód) lub internet mobilny z nowoczesnego telefonu komórkowego, który może pełnić funkcję routera (każdy smartfon jest wyposażony w opcję udostępniania internetu). Jakie są mocne i słabe strony obu tych rozwiązań?

Internet mobilny z telefonu komórkowego

Zaletą internetu mobilnego jest brak dodatkowych instalacji w mieszkaniu oraz, jak sama nazwa wskazuje, możliwość korzystania z niego również poza przysłowiowymi czterema ścianami. Mobilny internet domowy sprawdzi się także tam, gdzie nie działa infrastruktura naziemna. Jednak to rozwiązanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak np. limit transferu danych, co jest sporą niedogodnością szczególnie w sytuacji, gdy pobieramy duże pliki, oglądamy filmy lub regularnie prowadzimy wideokonferencje. O ile miesięczny limit pobranych danych na poziomie 10, 15, czy 20 GB w zupełności wystarczy, gdy korzystamy z  internetu jedynie na smartfonie, o tyle w większości przypadków będzie to zbyt mało, jeśli chcemy używać sieci również w mieszkaniu (traktując telefon komórkowy jako router). Poza tym internet mobilny obciąża baterię telefonu komórkowego i sprawia, że znacznie częściej musimy ją ładować, aby móc korzystać z urządzenia również do innych celów, jak np. rozmowy czy wysyłanie wiadomości SMS. 

Internet stacjonarny (światłowodowy)

W opinii ekspertów znacznie lepszym rozwiązaniem do mieszkania będzie bezawaryjny internet światłowodowy bez limitu danych, który jest o wiele stabilniejszy i wygodniejszy do wykorzystania w warunkach domowych. Internet tego rodzaju jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne czy radiowe, co sprawia, że możemy korzystać z doskonałej jakości sygnału bez żadnych problemów. Dzięki światłowodowi nie musimy kontrolować, ile danych zużyliśmy w danym miesiącu - bez względu na to, czy będzie to 50, 100, czy 200 GB, możemy cieszyć się nieograniczonymi możliwościami surfowania w sieci. W zależności od preferencji i indywidualnych potrzeb możemy zdecydować się na internet światłowodowy do 300 Mb/s, 750 Mb/s lub nawet 1 GB/s. Co ważne, internet światłowodowy jest łatwy w instalacji i bezawaryjny. To idealne rozwiązanie, gdy w mieszkaniu z sieci będzie korzystać kilku domowników.

Internet stacjonarny do mieszkania - jakie są jego dodatkowe atuty?

Dodatkową zaletą domowego internetu stacjonarnego jest możliwość korzystania również z innych usług, takich jak np. dostęp do telefonii stacjonarnej i telewizji z ogromną liczbą kanałów. Wybierając pakiet, który łączy w sobie kilka usług, możemy zyskać atrakcyjniejszą cenę niż przy zakupie internetu, telewizji i telefonii osobno.

Internet stacjonarny doprowadzany do mieszkania za pomocą światłowodu to optymalne rozwiązanie dla mieszkańców bloków większych i mniejszych miast. Przesyłany sygnał jest odporny na zakłócenia, spowodowane np. niesprzyjającą pogodą. Dzięki światłowodowi możemy błyskawicznie ściągać i przesyłać nawet bardzo duże pliki, oglądać obraz w doskonałej jakości czy grać w ulubione gry online. Duża przepustowość pozwala jednocześnie korzystać z internetu za pośrednictwem kilku urządzeń, bez znacznego spowolnienia sieci.

Wiele osób zastanawia się, jakiego dostawcę internetu stacjonarnego warto wybrać. Stabilne połączenie zagwarantuje nam światłowodowy internet bez limitu od UPC. Warto podkreślić, że miedziane okablowanie światłowodu zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Możemy więc surfować w sieci bez obaw.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości