• Dziś 19°/7°
  • Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 34
Wiadomości

Oświetlenie szynowe do domu i biura

13 września 2021, 11:01, red
Oświetlenie sufitowe odgrywa bardzo istotną rolę w każdym pomieszczeniu. Przede wszystkim umożliwia bezpieczne funkcjonowanie po zmroku, co bez wątpienia przekłada się na komfort i wygodę. Nie bez znaczenia są również walory dekoracyjne. Odpowiednio dobrana oprawa oświetleniowa powinna stanowić uzupełnienie całej aranżacji. W ofercie rynkowej dostępne są rozmaite modele lamp. Na przestrzeni minionego czasu ogromną popularność zdobyły lampy szynowe. Nie tylko pięknie się prezentują, ale również są niezwykle funkcjonalne. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach biurowych. Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie szynowe? Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to rodzaj lamp mocowanych na specjalnej prowadnicy, która z kolei przytwierdzana jest do sufitu. Jeszcze do niedawna takie lampy mogliśmy spotkać w halach, magazynach, czy zakładach produkcyjnych. Dziś znajdują swoje zastosowanie również w domach. Świetnie prezentują się w salonie, kuchni, sypialni, a nawet łazience. Sporym udogodnieniem jest fakt, że oprawy oświetleniowe możemy kierować w dowolny sposób, dzięki czemu zapewnimy sobie dostateczne pole widzenia w miejscu, w którym najbardziej potrzebujemy światła. W systemie szynowym lampy zasilane są w jednej linii. Umożliwia to równomiernie oświetlenie pomieszczenia niezależnie od jego metrażu, czy kształtu. Warto dodać, że tego rodzaju lampy równie dobrze mogą być wykorzystywane jako główne lub dodatkowe źródło światła.

Można śmiało stwierdzić, że lampy szynowe powoli wypierają tradycyjne żyrandole, lampy wiszące, czy kinkiety. Nic dziwnego - nowoczesny design i funkcjonalność sprawia, że takie rozwiązanie znalazło wielu zwolenników. Systemy szynowe składają się z kilku elementów, takich jak: szyny, reflektory, uchwyty, zaślepki, łączniki oraz mocowania. Wbrew pozorom montaż takiej oprawy oświetleniowej przebiega szybko i sprawnie. Do jego przeprowadzenia nie potrzeba specjalnych umiejętności. Szynoprzewód najczęściej wykonany jest z aluminium, co w głównej mierze decyduje o solidności lampy. Do sufitu przytwierdza się go za pomocą wkrętów. Prowadnice występują w wielu rozmiarach, co pozwala na dobranie odpowiedniego modelu względem wielkości pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu szynowego?

Wybór oświetlenia szynowego to niewątpliwie ogromne przedsięwzięcie dla każdego inwestora. Pod uwagę należy wziąć szereg istotnych kwestii, które finalnie przekładają się na wygląd całej aranżacji. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sposób działania systemu szynowego. Warto wiedzieć, że oświetlenie szynowe możemy podzielić na dwie kategorie: 1-fazowe i 3-fazowe. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami prowadnic polega na ilości uruchamianych źródeł światła. W oświetleniu szynowym jednofazowym po uruchomieniu włącznika automatycznie zapalają się wszystkie lampy. Natomiast system 3-fazowy umożliwia świecenie wybranych reflektorów - mogą być to oprawy środkowe, boczne lub mieszane. Dzieje się tak w wyniku stosowania osobnych obwodów.

Wybierając system szynowy koniecznie zwróćmy uwagę na typ prowadnic. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybrać szyny przeznaczone do montażu podtynkowego bądź nadtynkowego. Oprócz tego warto dokładnie przeanalizować sposób rozmieszczenia szynoprzewodów na suficie - może być to pojedynczy element, jak również istnieje możliwość utworzenia dowolnego kształtu, np. prostokąta, czy kwadratu, co daje niesamowite efekty wizualne. Nie bez znaczenia jest także wielkość reflektorów. Na rynku dostępne są zarówno duże, jak i mniejsze lampy. W obydwu przypadkach należy kierować się przede wszystkim metrażem pomieszczenia. Przeglądając modele lamp szynowych dobrze zwrócić uwagę na ich sposób wykończenia. Wysoka jakość materiałów przekłada się na solidność i zadowolenie.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Nowoczesne systemy szynowe z powodzeniem sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Z uwagi na to, że umożliwiają sterowanie światłem w dowolnym kierunku, swoje zastosowanie znajdują nade wszystko w kuchni. Dlaczego? Ponieważ zwiększają bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności, tj. przygotowywanie posiłków, czy zmywanie naczyń. Warto rozważyć montaż oświetlenia szynowego w jadalni i salonie. Taka lampa nie tylko równomiernie oświetli wnętrze, ale również zapewni niesamowity efekt wizualny. Nieszablonowe kształty z pewnością zwrócą uwagę odwiedzających gości. System szynowy to również modny wybór do łazienki. Może pełnić on zarówno funkcję oświetlenia głównego, jak i dodatkowego. Takie rozwiązanie idealnie oświetli każdy zakamarek w naszej łazience. Reflektory sufitowe to dobrze sprawdzą się także w sypialni, pokoju dziecięcym i na korytarzu.

Oprócz pomieszczeń domowych, systemy szynowe idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych. Z uwagi na ich uniwersalny design świetnie wkomponują się niemal w każdą aranżację. Oczywiście należy pamiętać, aby oświetlenie wewnętrzne było dostosowane do poszczególnych stanowisk pracy. Nie bez znaczenia jest barwa światła. Najlepiej, gdy będzie ona zimna, najbardziej zbliżona do światła dziennego. Dzięki temu pracownicy będą mogli efektywnie i wydajnie pracować. Jednocześnie innowacyjny wygląd lampy sufitowej wpłynie na estetykę wnętrza.

oświetlenie szynowe

Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/150-oswietlenie-szynowe

Zalety oświetlenia szynowego

Nie da się ukryć, że systemy szynowe posiadają mnóstwo zalet. To też w głównej mierze decyduje o ich popularności. Do najważniejszych cech oświetlenia szynowego możemy zaliczyć jego uniwersalność. Jak już zostało wspomniane, bez przeszkód możemy wykorzystać je jako oświetlenie centralne, pomocnicze, a nawet dekoracyjne. Ponadczasowy wygląd sprawia, że ten model doskonale wkomponuje się w każde wnętrze. Pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i minimalistycznych, loftowych, czy industrialnych aranżacji. Co więcej, szyny występują w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu możemy wybrać opcję, która wpisze się w nasze indywidualne gusta.

Ogromną zaletą oświetlenia szynowego jest to, że reflektory możemy przesuwać w dowolnym kierunku oraz ustawiać je pod różnym kątem. To rewelacyjne rozwiązanie szczególnie do pomieszczeń, w których konieczne jest doświetlenie określonych stref (np. kuchnia, czy łazienka). Decydując się na takie źródła światła możemy je w dowolnym momencie rozbudować, dokupując kolejne szynoprzewody. W każdej chwili możemy przearanżować oświetlenie sufitowe, a tym samym odmienić wygląd całego pomieszczenia. Do najważniejszych plusów zaliczamy także niską cenę. Koszt zakupu szyn i reflektorów, a także niezbędnych mocowań jest taki sam lub zbliżony do kosztu gotowych już lamp sufitowych. Oświetlenie szynowe prezentuje się niezwykle stylowo, a jednocześnie minimalistycznie. Od lat wpisuje się w gusta wielu Klientów.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej inwestorów decyduje się na innowacyjne rozwiązania do swojego domu. Zamiast klasycznych lamp wiszących, kinkietów, czy żyrandoli wybór pada na systemy szynowe. Ten typ opraw oświetleniowych cieszy się rosnącą popularnością. Nic dziwnego - w końcu posiada szereg zalet. Systemy szynowe składają się z przewodu, na którym umieszczone są reflektory. Całość tworzy naprawdę ciekawy efekt wizualny. To, co wyróżnia oświetlenie szynowe to między innymi możliwość przesuwania punktów świetlnych oraz tworzenia dowolnych kombinacji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nigdy się nam nie znudzi. Można więc śmiało stwierdzić, że system szynowy to połączenie designu z funkcjonalnością.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości