Lakier samochodowy podlega wielu czynnikom, takim jak opady, piasek, uszkodzenia mechaniczne, które z czasem mogą niekorzystnie wpłynąć na jego wygląd, pozostawiając na nim mniejsze lub większe uszkodzenia. Warto więc monitorować na bieżąco stan lakieru samochodowego w naszym aucie, zwłaszcza jeśli bardzo intensywnie nim jeździmy albo np. naszą pasją jest off road. Uszkodzenia jego powierzchni mogą z czasem doprowadzić do powstania ognisk korozji. Polerowanie samochodu dokonane przy użyciu pasty polerskiej oraz innych akcesoriów pozwoli nam z pewnością na przywrócenie go do odpowiedniego stanu. W niektórych przypadkach polerowanie auta nie wystarczy i trzeba będzie nałożyć nową powłokę lakierniczą, ale z takim zadaniem najlepiej zwrócić się do profesjonalnego lakiernika, który zrobi fachowo. Jeśli więc dostrzegamy drobne defekty lakieru i mamy pewność, że korekta lakieru przyda się naszym czterem kółkom, to powinniśmy zainwestować w akcesoria do jej wykonania. Przy okazji może wymienimy także inne części w naszym samochodzie, które nie są już w najlepszym stanie, takie jak np. alufelgi.
Polerowanie samochodu przy użyciu odpowiednich akcesoriów nie jest sprawą trudną, ale jest pracochłonne oraz wymaga dużej dokładności. Możemy tutaj zdecydować się na polerowanie ręczne albo polerowanie mechaniczne. Lakier samochodu powinien zostać dokładnie umyty, tak aby nie pozostały na nim żadne zabrudzenia. Można do tego celu użyć specjalnej glinki, którą można nabyć w sprzedaży. W przypadku polerowania ręcznego specjalną taśmą oklejamy wszelkie powierzchnie chromowane, plastikowe, itp. Przy polerowaniu samochodu stosujemy pastę polerską, którą wcieramy w powierzchnię lakieru przy pomocy przeznaczonego do tego pada. Potem już tylko pozostaje dokładność oraz cierpliwość. Resztki pasty usuwamy także ręcznie - najlepiej robić to przy pomocy specjalnej ściereczki z mikrofibry. W przypadku, gdy chcemy polerować lakier samochodowy mechanicznie, musimy zaopatrzyć się w urządzenie zwane polerką. Renowacja lakieru będzie przebiegała szybciej, ale wymaga ona wówczas więcej wprawy. Na rynku są dostępne dwa typy polerek: rotacyjne oraz oscylacyjne. Polerka rotacyjna daje lepsze efekty w użyciu, ale łatwiej przy jej pomocy uszkodzić lakier. Polerka oscylacyjna jest łatwiejsza w obsłudze, zwłaszcza dla nowicjuszy i nowicjuszek w tym temacie. Jest to nadal proces dość skomplikowany oraz precyzyjny, gdyż trzeba np. zwracać uwagę na temperaturę lakieru oraz inne czynniki. Powłoka lakiernicza jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, więc jeśli nie wiemy, jak dokładnie wypolerować samochód lepiej zlećmy to zakładowi, który specjalizuje się w profesjonalnym auto detailingu. Nie będzie to może najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością jego wynikiem będzie dobrze wypolerowane oraz zadbane auto.
Przystępując do polerowania ręcznego lub mechanicznego pamiętajmy o tym, by dobierać do tych czynności odpowiednie produkty. Znaczenie będzie miał tu typ pasty wygładzającej czy też rodzaj twardości padów, użytych do polerki. Kosmetyki samochodowe mają dokładne opisy, których powinniśmy się bezwzględnie trzymać, by nie uszkodzić powierzchni karoserii. Jeśli dokładnie usuniemy drobiny piasku, błoto oraz inne zanieczyszczenia, a pastę naniesiemy na dobrze osuszone auto, to drobne rysy z pewnością wkrótce znikną. Później wystarczy dokładnie wyczyścić samochód z resztek pasty, odkleić taśmy zabezpieczające wrażliwe elementy i można cieszyć się nowym wyglądem naszego samochodu. Jeśli jednak nie mamy w tym wprawy i mamy obawy, np. co do użycia maszyn polerskich, to nie przeprowadzajmy tej operacji we własnym zakresie. Nie sięgajmy także po preparaty oraz urządzenia z najniższej półki, bo to też może przynieść więcej szkody niż pożytku. Samochód powinien na tej operacji zyskać - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |