• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Jak wygląda rezonans magnetyczny kolana?

2 września 2021, 11:57, red
Ból stawu kolanowego może mieć wiele przyczyn. Aby je ustalić, warto wykonać odpowiednie badanie. Diagnostyka obrazowa w postaci rezonansu magnetycznego jest bezbolesna i pozwala na określenie źródła bólu. Na badanie są kierowani pacjenci, którzy odczuwają ból, mają obrzęk, trudności z chodzeniem oraz osoby, u których nie udało się ustalić przyczyny dolegliwości na podstawie innych badań obrazowych, takich jak USG czy tomografia komputerowa.

Na czym polega rezonans magnetyczny kolana?

Stawy kolanowe są szczególnie narażone na przeciążenia i urazy. Istnieje wiele metod diagnozowania tej części ciała. Wybór odpowiedniej zależy od objawów oraz wyników wcześniej wykonanych badań. W szerszej diagnostyce pomaga rezonans magnetyczny kolana, dzięki któremu można ustalić przyczynę pojawienia się dyskomfortu u pacjenta. 

Rezonans magnetyczny (RM) jest nowoczesnym badaniem, które pozwala na uzyskanie obrazu m.in. głowy, układu mięśniowego, szkieletowego i kręgosłupa. Na podstawie wyników badania lekarz może postawić diagnozę i skierować pacjenta na leczenie. Wyniki RM kolana obrazują różnego rodzaju uszkodzenia więzadeł, łąkotek czy chrząstek, a także obecność zmian zwyrodnieniowych stawów.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny kolana?

Na uszkodzenia kolana narażeni są przede wszystkim sportowcy, zarówno wyczynowi, jak i amatorzy. Urazy mogą zdarzyć się również podczas upadku, poślizgnięcia się czy z powodu starzenia się organizmu. Rezonans magnetyczny jest badaniem, którego wykonanie może zostać zlecone w przypadku:

  • zweryfikowania skuteczności wdrożonego leczenia,
  • zapalenia błony maziowej,
  • wykrycia uszkodzeń rzepki,
  • oceny zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych,
  • stłuczenia chrząstki stawowej,
  • przed planowymi zabiegami w obrębie kolana.

Wskazaniami do wykonania badania są: długotrwały lub silny ból, pojawiający się nie tylko podczas chodzenia, obrzęk i brak ruchomości kolana. Na badanie rezonansu magnetycznego kieruje lekarz po uprzednim badaniu palpacyjnym uszkodzonego miejsca. 

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego kolana

Rezonans magnetyczny kolana nie wymaga skomplikowanych przygotowań ze strony pacjenta. Na badanie warto przyjść w wygodnym ubraniu, pozbawionym metalowych elementów, jak ozdoby, zamki, guziki czy zapięcia, ponieważ mogą one zakłócać obraz. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym będzie wykonywane badanie, należy także zdjąć ozdoby z włosów, okulary, biżuterię oraz zegarek. Nie można wnosić telefonów komórkowych ani kart płatniczych, ponieważ pod wpływem fal magnetycznych mogą ulec rozmagnesowaniu.

Gdy wykonuje się badanie z kontrastem, należy pozostać na czczo. Dzień wcześniej trzeba wykonać badanie stężenia kreatyniny we krwi. Jego wynik pozwala na określenie stanu nerek pacjenta, co jest szczególnie istotne, ponieważ podany podczas rezonansu magnetycznego kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem. O wykonaniu badania z kontrastem lub bez niego decyduje lekarz.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości