• Dziś /7°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze 10°/1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ile domków drewnianych jest już w Polsce?

27 sierpnia 2021, 17:19
Rosnąca popularność domków z drewna jest widoczna od wielu lat. Niższe ceny w porównaniu z domkami murowanymi czy też znacznie krótszy czas na ich wykonanie – to jedne z głównych przyczyn tego, że takie domki cieszą się coraz większą popularnością. W związku z rosnącym zainteresowaniem rośnie także ilość firm, które zajmują się ich wykonywaniem zarówno kompleksowo jak też samą produkcją domków, przeznaczonych do samodzielnego montażu.

Murowane czy drewniane – których więcej

Jeśli chodzi o oszacowanie ilości domków drewnianych, które są obecnie postawione w Polsce, z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Powodem tego jest przede wszystkim fakt, że znaczna ich większość to domek letniskowy, te zaś od pewnego czasu, po zmianie przepisów, mogą być stawiane bez zezwolenia. Dlatego nie zawsze wiadomo, czy dany domek jest domkiem drewnianym czy domkiem murowanym. W przypadku tych, które nie przekraczają określonej w przepisach powierzchni wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu o zamiarze postawienia takiego budynku. Na pewno jednak w przypadku domków letniskowych domek drewniany jest wybierany znacznie częściej niż murowany. Wpływ na podejmowanie takiej decyzji ma bardzo wiele czynników. 

Przewaga domków drewnianych

Domki drewniane bardzo często nie wymagają nawet wykonania fundamentów. Odpowiednia ich konstrukcja pozwala je stawiać bezpośrednio na gruncie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich modeli, niektóre wymagają wcześniejszego wykonania fundamentów i dopiero na nich posadowienia budynku. Jednak nawet jeśli konstrukcja wymaga wykonania ławy fundamentowej, na pewno nie musi ona być tak potężna jak w przypadku m=budynków murowanych. Wpływ na wybór domków drewnianych jako letniskowych ma także w dużej mierze kwestia estetyczna. Odpowiednio zabezpieczony drewniany domek doskonale prezentuje się w każdym otoczeniu. Działki letniskowe zaś zazwyczaj są zagospodarowane w taki sposób, aby było na nich sporo roślinności, wśród której na pewno prezentuje się on lepiej niż domek murowany. 

Jakie modele najpopularniejsze

Gdyby rozpatrywać to, które modele domków drewnianych są najczęściej wybierane na pewno zalicza się do nich domek z tarasem. Daje on możliwość wykorzystania tarasu jako dodatkowej przestrzeni do wypoczynku, a koszt domku z tarasem nie jest wiele wyższy niż koszt domku bez niego. Zazwyczaj wybierane są takie modele, w których taras jest odpowiednio zadaszony, aby chronić w ten sposób przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak wiatr czy deszcz. Wówczas można bez obaw postawić na tarasie odpowiednio dopasowane meble, czyniąc z niego miłe miejsce. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić czy postawienie domku z tarasem nie przekroczy powierzchni wskazanej w ustawie, dotyczącej możliwości postawienia budynku bez zezwolenia. Firmy, które zajmują się produkcją domków doskonale je znają i są w stanie odpowiedzieć zainteresowanym klientom na wszystkie pytania. zazwyczaj proponowane przez nich konstrukcje spełniają wszelkie wymagania do tego, aby można było je postawić wyłącznie na zgłoszenie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości