• Dziś /-2°
 • Jutro /-1°
 • Pojutrze 11°/2°
 • Jakość powietrza (CAQI): 8 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ogrzewanie domu pompą ciepła - jakie koszty

27 sierpnia 2021, 10:41
Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć koszty, ponoszone na ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. W poniższym opracowaniu sprawdzamy to, ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła oraz jakie czynniki mają wpływ na ostateczną kwotę. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Co wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania odnawialne źródła energii. Korzystając z tego urządzenia można zmniejszyć koszt ogrzewania, ale także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery oraz poprawić ogólną jakość powietrza. Niemniej jednak, to czy pompa ciepła pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, zależy od tego, czy zostanie prawidłowo dobrana. Na skuteczność i efektywność pompy, a zarazem większe oszczędności, wpływa kilka czynników:

 1. konkretny rodzaj pompy,
 2. powierzchnia grzewcza budynku,
 3. zapotrzebowanie energetyczne,
 4. moc grzewcza,
 5. zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową,
 6. cena energii elektrycznej,
 7. czas trwania sezonu grzewczego,
 8. oczekiwana temperatura w pomieszczeniach.

Jak obliczyć koszt ogrzewania budynku pompą ciepła?

Aby obliczyć koszt ogrzewania budynku pompą ciepła należy określić zapotrzebowanie na energię grzewczą (np. 5 250 kWh/rok) oraz na ciepło do ogrzania C.W.U (np. 1 997 kWh/rok). Następnie z sumy zapotrzebowania wydziela się procent energii, którą pompa ciepła będzie musiała pobrać (tj. 1 811,75 kWh/rok) oraz część, którą wyprodukuje (tj. 5 435,25 kWh/rok). Roczny wydatek na ogrzewanie z pompą ciepła oblicza się mnożąc konieczną do pobrania z sieci część z ceną prądu. W opisanym przykładzie ostateczny rachunek wygląda następująco: 1 811,75 kWh/rok x 0,60 zł = 1 087,05 kWh/rok. Są to oczywiście obliczenia poglądowe, które nie mają zastosowania do każdego przypadku. Wykonując jednak takie obliczenia można poglądowo ocenić koszt ogrzewania budynku z wykorzystaniem pompy ciepła.

Ile kosztuje ogrzewanie budynku pompą ciepła?

Według danych i obliczeń koszt ogrzewania pompą ciepła budynku o powierzchni 200 m2 wynosi rocznie średnio 1 500 - 2 000 zł. Wartość tą warto porównać z kosztem ogrzania budynku z wykorzystaniem innych źródeł ciepła. Korzystając z instalacji gazowej należy zapłacić za ogrzewanie średnio 3 000 zł/rok. W przypadku instalacji elektrycznej koszt ten wzrasta do około 5 000 - 6 000 zł/rok. Należy mieć na uwadze niestabilność tych cen oraz ich uzależnienie od ceny prądu oraz gazu. Ogrzewając budynek kotłem tradycyjnym, rocznie należy uwzględnić wydatek na poziomie około 5 500 zł.

W porównaniu z opisanymi alternatywami, pompa ciepła okazuje się być najtańszym rozwiązaniem. Należy mieć jednak na uwadze to, że ostateczny koszt ogrzewania budynku pompą ciepła będzie zależał również od wybranego rodzaju pompy. Kluczowe jest również dobranie prawidłowej mocy urządzenia, tak by pracowało ono z jak największym współczynnikiem efektywności. Koszt ogrzewania pompą będzie zależał również od tego, czy w trakcie niskich temperatur będzie ona zastąpiona innym urządzeniem grzewczym, czy będzie działała samodzielnie przez cały rok (co również może wiązać się z mniejszą efektywnością, a większym kosztem). 

Koszt ogrzewania budynku pompą ciepła jest mniejszy od alternatywnych form grzewczych. Takie założenie wiąże się jednak z odpowiednim dobraniem pompy do zapotrzebowania energetycznej budynku. Decydując się na pompę ciepła, warto pamiętać również o tym, że jej zakup wiąże się z większą niezależnością od rynkowych cen, bezobsługową pracą urządzenia oraz troską o środowisko.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości