• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 54 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Pompy ciepła i fotowoltaika – idealne rozwiązanie

21 sierpnia 2021, 10:53
Sukcesywnie budujemy standardy ery nowoczesnego budownictwa, które stawia na prostotę, wysoką funkcjonalność i syntezę działań proekologicznych z takimi, które w dobie szybko rosnących rachunków, pozwolą na zredukowanie kosztów utrzymania domu. Idealnym środkiem osiągania tego celu przez gospodarstwa domowe jest stosowanie technologii odnawialnych źródeł energii z technologiami, które także ukierunkowane są na ochronę środowiska oraz generowanie oszczędności.

Przykładem takiego duetu jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, dzięki czemu zaopatrzymy się w prąd i ogrzejemy dom, płacąc przy tym minimalne rachunki. Brzmi jak sen? To rzeczywistość!

Dlaczego fotowoltaika i dlaczego pompa ciepła?

Fotowoltaika staje się już czymś oczywistym przy modernizowaniu budynków czy rozpoczynaniu nowych budów. Prosta konstrukcja, która niesie ze sobą wiele korzyści, przyciąga rzesze zainteresowanych. Trudno się dziwić, kiedy za pomocą kilku paneli fotowoltaicznych na dachu i innych podzespołów systemu PV, możemy zapomnieć o wysokich rachunkach za prąd i zyskać niezależność od zakładów elektroenergetycznych, działając przy tym na korzyść środowiska. Instalacja PV nie emituje bowiem żadnych szkodliwych gazów i jest bezgłośna, a przy aktualnych cenach, inwestycja zwraca się w zaledwie kilka lat. Dodatkowo, na rynku dostępne są bardzo korzystne oferty montażu, przedstawiane przez specjalistów z bogatym doświadczeniem, wiedzą oraz odpowiednim zapleczem sprzętowym. Ich profesjonalizm potwierdzają opinie zadowolonych klientów oraz ciekawe portfolio dotychczasowych realizacji.

Pompa ciepła z kolei wykorzystuje energię gromadzącą się w ziemi, powietrzu bądź wodzie do wentylowania, ogrzewania lub ochładzania pomieszczeń domowych. Zasilana jest ona za pomocą energii elektrycznej. Pompa umożliwia przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze – na takiej samej zasadzie działają lodówki, które przekazują ciepło z wnętrza na zewnątrz, ochładzając przestrzeń w środku i ogrzewając tę na zewnątrz. Niektóre pompy ciepła mogą być zatem wykorzystywane jako klimatyzatory. Przede wszystkim jednak ogrzewają pomieszczenia i wodę użytkową.

Istotnym parametrem pomp ciepła, stanowiącym ich ogromną zaletę, jest tzw. wydajność energetyczna COP, czyli stosunek ilości uzyskanego ciepła do ilości utraconej energii elektrycznej. Bazując na przykładzie, COP wynoszące 10 informuje nas, że na 1 kW zużytej energii elektrycznej uzyskamy 10 kW energii cieplnej, co doskonale obrazuje nam jej opłacalność. Jak działa pompa ciepła? To równie prosta i genialna technologia, jak systemy fotowoltaiczne. System ogrzewania pompy ciepła złożony jest z 3 części, tj. z systemu źródła ciepła (pobierającego ze środowiska potrzebną energię), z samej pompy oraz systemu dystrybucji i przechowywania ciepła w domu. W całym tym systemie krąży ciecz o właściwościach przeciwzamarzaniowych, która pobiera ciepło np. z gruntu lub wód gruntowych (w przypadku pomp powietrznych, po prostu zasysane jest powietrze) i dostarcza je do pompy ciepła, gdzie dzięki działaniu czynnika chłodniczego i sprężarki, jest ona odpowiednio przetwarzana i dystrybuowana w całym domu.

Co ciekawe, rozwój technologii pomp ciepła sięga aż XIX wieku, kiedy to Nicolas Carnot opublikował pierwsze zasady dotyczące funkcjonalności i działania pomp ciepła. Dopiero około 100 lat później uruchomiono w Zurychu pierwsze sporej wielkości systemy pomp ciepła, które ogrzewały ratusz, urzędy, budynek kongresowy i krytą pływalnię. Technologia pomp, tak samo jak technologia fotowoltaiki, jest ciągle rozwijana i udoskonalana za pomocą kolejnych innowacji.

Dlaczego połączenie tych dwóch technologii jest idealnym rozwiązaniem?

Fotowoltaika służy nam do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca, a pompa ciepła zasilana jest właśnie energią elektryczną. Połączenie tych dwóch technologii jest więc sposobem na zminimalizowanie rachunków za prąd i ogrzewanie zarazem. Nawet fakt, iż panele słoneczne są najbardziej produktywne latem, a pompy ciepła najwięcej prądu zużywają zimą, nie stanowi najmniejszej przeszkody. Odkąd posiadacze instalacji fotowoltaicznych w Polsce uzyskują status prosumenta, mogą odebrać zimą aż 80% nadwyżek wyprodukowanych i odesłanych do sieci elektroenergetycznej latem. Stosując takie rozwiązanie możemy liczyć zatem na znacznie większą oszczędność i korzyści dla naszego gospodarstwa domowego, niż w przypadku zastosowania samego systemu fotowoltaicznego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości