• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

91% kierowców twierdzi, że jeździ dobrze. Statystyki wypadkowe mówią co innego

11 sierpnia 2021, 16:41, inf. prasowa
fot. archiwum
Z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że prawie wszyscy kierowcy są pewni swoich umiejętności prowadzenia pojazdów i twierdzą, że jeżdżą dobrze. Jednak to właśnie ich przecena zaprowadziła Polskę na jedno z ostatnich miejsc w rankingu najbezpieczniejszych dróg w Europie. Jesteśmy w ogonie statystycznym obok Rumunii, Litwy, Łotwy i Bułgarii.

Brawura i zbyt duża pewność siebie – te dwie rzeczy niezmiennie od lat stanowią największy problem wśród kierowców. Eksperci porównywarki rankomat.pl przeanalizowali dane, pokazujące diametralne różnice między tym, jakimi kierowcami jesteśmy, a za jakich się uważamy. Dane pochodzą z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku” Komendy Głównej Policji.

Zbyt duża prędkość, alkohol i nieuwaga 

Polscy kierowcy wciąż popełniają te same błędy, bazując na wyolbrzymionej świadomości własnych możliwości. 49% kierowców uważa, że przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 15 km/h jest bezpieczne, a 66% z nich twierdzi, że przekraczając prędkość o 10 km/h nie powodują żadnego zagrożenia.

Z raportu policji natomiast wynika, że jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nadal jednak 55% kierowców twierdzi, że można jeździć szybko i bezpiecznie jednocześnie. 96% kierowców uważa się za dobrych lub bardzo dobrych za kierownicą, natomiast poza problemem z szybkością, nadal słabym punktem są weekendy i alkohol. 

W 2020 roku z winy kierowców pod wpływem alkoholu doszło do 1656 wypadków. W porównaniu z rokiem 2019 zanotowano w takich zdarzeniach wzrost o 24 ofiary śmiertelne. Najwięcej wypadków śmiertelnych miało miejsce w piątki – 382 wypadki (16,7% ogółu) i 422 osoby zabite (16,9% ogółu) oraz w soboty – 375 wypadków (16,4% ogółu) i 416 osób zabitych (16,7% ogółu).

Polska w piątce najniebezpieczniejszych krajów w Europie

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, wskaźnik ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, w Polsce wynosi 65 na milion mieszkańców. Pomimo spadku o 15% w porównaniu do 2019 roku, więcej osób w ginie tylko w Rumunii, Łotwie i Bułgarii. Szwecja, jako państwo z najmniejszą liczbą zabitych w zdarzeniach drogowych wyprzedza nas o 47 osób mniej na milion mieszkańców.  

Wykroczenia drogowe a wysokość składki ubezpieczeniowej OC

Suma wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców stanie się niebawem czynnikiem mającym wpływ na wysokość stawki ubezpieczeń komunikacyjnych. - Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje między innymi udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK. Stawki ubezpieczeń komunikacyjnych będą dostosowywane do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych – mówi Patrycja Pałka specjalista do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Autorzy nowelizacji podkreślają, że takie rozwiązanie jest praktykowane przez firmy ubezpieczeniowe już w USA, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zakład ubezpieczeń po zakończeniu oceny ryzyka będzie miał obowiązek niezwłocznie usunąć dane o punktach karnych kierowcy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

Fotoreportaż


1/3 Statystyki na temat kierowców

1/3 Statystyki na temat kierowców

2/3 Statystyki na temat kierowców

2/3 Statystyki na temat kierowców

3/3 Statystyki na temat kierowców

3/3 Statystyki na temat kierowców

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości