• Dziś /0°
  • Jutro /8°
Wiadomości

Zdrowa niedziela z gorzowskim szpitalem

2 sierpnia 2021, 12:47
Kilkaset osób skorzystało z przygotowanej przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. oferty badań profilaktycznych i konsultacji medycznych w trakcie niedzielnego Lubuskiego Pikniku Zdrowia. Hitem były pomiary zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, cukru we krwi oraz konsultacje ze specjalistami z psychologii, urologii i okulistyki.

- Na badanie zawartości cukru we krwi zgłosiło się ponad 150 osób – mówi Anna Kardasz, pielęgniarka. - Kilku osobom nasze urządzenia pokazały wyniki mocno przekraczające dopuszczalną normę. Wszystkim udzieliliśmy wskazówek, jak poprawić stan zdrowia i pokierowaliśmy do specjalistów.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się nauka pierwszej pomocy.

- Nawet podstawowa wiedza z tego zakresu może uratować komuś życie, a nasze doświadczenie pokazuje, że to czynności, które skutecznie może wykonać nawet kilkulatek – mówi Paweł Kupsik, ratownik medyczny. - Uczyliśmy wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej poprzez właściwe uciśnięcia klatki piersiowej.

Piknik był okazją do zdobycia informacji o chorobach nowotworowych. Można było także zapisać się na bezpłatne badania jelita grubego.

- Wyznaczyliśmy termin badania kilkunastu osobom – mówi Aleksandra Cieślak ze szpitalnej Pracowni Endoskopowej. - To sukces, bo na sierpień mamy już zapisanych ponad 20 osób, a przez pandemię zainteresowanie badaniami spadło. Mamy nadzieję, że odwrócimy ten niekorzystny trend.

Wielu porad udzieliła psycholog Olga Zając.

- Pandemia odcisnęła swoje piętno na wielu z nas – mówi Olga Zając. - To był i nadal jest trudny czas. Spora grupa Lubuszan – i nie jest to wcale zjawisko odosobnione w skali kraju – ma problemy natury psychicznej, odczuwają lęk przed wyjściem z domu, powrotem do tzw. normalności.

Podczas pikniku można było dowiedzieć się wszystkiego o realizowanych przez szpital projektach np., że rehabilitacja jest szansą na powrót do aktywności zawodowej, spotkać koordynatora szkoły rodzenia i zobaczyć robota chirurgicznego da Vinci, a także - jak w najbliższym czasie zmieni się lecznica.

Jednym z elementów pikniku była także debata o zdrowiu, w której uczestniczyli: Bartosz Arłukowicz (europoseł), Krystyna Sibińska (poseł na Sejm RP), Elżbieta Anna Polak (marszałek województwa lubuskiego), Mirosław Marcinkiewicz (wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego) oraz przedstawiciele gorzowskiego szpitala: Jerzy Ostrouch (prezes lecznicy) i Katarzyna Barna (dyrektor ds. pielęgniarstwa).

W trakcie debaty prezes lecznicy podziękował samorządowi za wsparcie.

- W naszym szpitalu na COVID-19 leczyło się 3,5 tys. ludzi; 16 proc. leczonych zmarło – przypominał Jerzy Ostrouch. - Improwizowaliśmy. Każdego dnia na nowo uczyliśmy się pomagać pacjentom. Nie obyło się bez ofiar także wśród personelu. W naszym szpitalu to 2 lekarzy i pielęgniarka. Z COVID-em nie ma żartów. Dziękuję zarządowi, że w tym trudnym okresie udzielił nam niesamowitego wsparcia oraz darczyńcom, którzy wpłacali środki na konto szpitala. Pandemia spowodowała, że całkiem inaczej musieliśmy zorganizować pracę szpitala.

Katarzyna Barna dodała, że w szczytowym momencie pandemii w szpitalu zakażona była ponad połowa personelu:

- Przeżyliśmy to na własnej skórze. Setki nadgodzin personelu, praca powyżej możliwości fizycznych, strach o rodziny i najbliższych. To pokazuje że musimy się szczepić bo przed nami wizja 4 fali. Wirus Delta nas nie ominie, a jego zjadliwość jest bardzo wielka. Szczepienia to jedna możliwa droga, żeby czwarta falę przejść w miarę łagodnie.

Głównym organizatorem pikniku był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Wzięło w nim udział ponad 30 wystawców, min. przedstawiciele jednostek ochrony zdrowia, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. oraz Zespół Parków Krajobrazowych.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości