• Dziś 20°/9°
  • Jutro 20°/10°
Wiadomości

Wybieramy nowoczesny parasol ogrodowy!

29 lipca 2021, 14:55, red
Spośród szerokiego wyboru, jaki oferują nam producenci, ciężko zdecydować się na ten odpowiedni parasol ogrodowy. Chcesz się dowiedzieć, czym się kierować przed zakupem, aby nie pożałować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w treści artykułu.

Jak wybrać odpowiedni parasol ogrodowy?

Parasole ogrodowe stanowią jeden z najbardziej potrzebnych elementów wyposażenia każdej zewnętrznej strefy jadalnianej, czy wypoczynkowej. Spośród szerokiego asortymentu sklepów z architekturą ogrodową, trudno jest wybrać ten jeden, najbardziej odpowiedni model. Najlepszej jakości parasole ogrodowe znajdziesz w sklepie internetowym Ogrodolandia.pl

Parasole ogrodowe chronią ludzką skórę przed niekorzystnym, a wręcz szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zapewniają również przyjemny cień w upalny, letni dzień. Parasol ustawiony, np. pod drzewami osłania także przed opadającymi liśćmi. 

Na zdjęciu wyżej - Parasol ogrodowy Palladio Telescopic.

Parasol ogrodowy - który wybierasz?

Spośród wielu cech parasola ogrodowego wyróżnić można tą najważniejszą, czyli jego wielkość. Dokonując wyboru średnicy czaszy powinniśmy ją dostosować do miejsca, w którym taki parasol ma zostać umieszczony. Jest to niezwykle istotne, gdyż zbyt wielki ogrodowy parasol może zaburzyć proporcje tarasu czy ogrodu, co w efekcie może prezentować się niezadowalająco. 

Do przestrzeni balkonowej zdecydowanie wystarczą małe parasole, najlepiej z funkcją składania. Cechują się one prostotą montażu oraz lekkością, przez co można ich ustawienie bez problemu modyfikować. Tego typu modele odpowiednie są się dla osób posiadających dzieci, ponieważ w każdym momencie można konstrukcję przesunąć w miejsce zabaw najmniejszych domowników. Montaż parasoli zazwyczaj nie jest skomplikowany. Producenci zapewniają plastikowe bazy, które wypełnia się wodą lub piaskiem. 

Parasole ogrodowe doskonale chronią zewnętrzne strefy relaksu. Do zacienienia takich miejsc zdecydowanie bardziej praktyczne są parasole o dużej średnicy czaszy. Odpowiednią stabilność takiej konstrukcji gwarantują bazy/podstawy dostosowane do ciężkości całego parasola. Tego typu niewymagające przestawiania podstawy zazwyczaj stanowią pokaźnych rozmiarów kawałek granitu czy betonu. Natomiast producenci często wychodzą naprzeciw użytkownikom montując praktyczne rączki i kółka. 

Te efektowne i praktyczne konstrukcje różnią się pomiędzy sobą również sposobem mocowania. Najbardziej popularne są te klasyczne parasole ogrodowe. Swoim kształtem przypominają tradycyjne parasolki, wykorzystywane do ochrony przed deszczem. Natomiast te stworzone do ogrodów - są produkowane z bardziej wytrzymałych materiałów, o dużej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich czasza rozkłada się za pomocą specjalnych mechanizmów, które zapobiegają także niekontrolowanemu złożeniu. Trzon konstrukcyjny w tego typu modelach znajduje się centralnie na środku czaszy. Dla niektórych użytkowników stanowi to wadę, ponieważ ustawienie pod nim mebli ogrodowych może być problematyczne. Jedynym wyjściem jest nabycie kompletu mebli ogrodowych z okrągłym otworem w stole na trzon. 

Parasole ogrodowe doskonale prezentują się w każdej zewnętrznej strefie wypoczynkowej i jadalnianej. 

Parasole na bocznym wysięgniku, to kolejny model parasola ogrodowego, o charakterystycznej konstrukcji. Jest on niezwykle praktyczny i efektowny. Stanowi doskonałą propozycję dla osób, które pragną zacienić większą powierzchnię. Posiada on zaginany do przodu trzon, umożliwiający wykorzystanie całej powierzchni czaszy. Tego typu konstrukcje zwykle mocowane są do ciężkich podstaw, umieszczanych w pobliżu tarasu, jak również do ścian pobliskich budynków. 

Parasole o łamanej konstrukcji, to zdecydowanie najnowocześniejsze modele. Konstrukcja posiada przegub w trzonie. Umożliwia on ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia czaszy. Możliwe jest także stresowanie czaszą, aby była ona w odpowiedniej pozycji względem ustawienia słońca. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ zasięg zacienienia jest o wiele większy. Dzięki czemu nie ma potrzeby ustawiania mebli ogrodowych aż tak blisko konstrukcji parasola ogrodowego. 

Wiele modeli parasoli ogrodowych zostało wyposażonych w system rozkładania czaszy przy pomocy kołowrotka. On rozkłada równomiernie ciężar, przez co proces rozkładania nie jest uciążliwy. Bardzo popularna jest również rama teleskopowa. Można ją zauważyć w wielu modelach parasoli ogrodowych. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie czaszy w pozycji najbardziej odpowiadającej użytkownikowi. Wedle potrzeb można ją podwyższać i obniżać. 

Parasole ogrodowe - dostępne stylistyki 

Oprócz walorów konstrukcyjnych parasola ogrodowego, niezwykle istotna jest także jego stylistyka. Parasole ogrodowe różnią się pomiędzy sobą również kształtem. Na rynku dostępne są te w wersji kwadratowej, okrągłej oraz wielokątnej. Zdecydowanie te ostatnie cieszą się w ostatnich latach największą popularnością. Najistotniejsze jest to, aby parasol wkomponował się w otaczającą go przestrzeń oraz pasował do towarzyszących mu mebli ogrodowych.

Ogrodowe parasole podtrzymują się na solidnej i ciężkiej podstawie.

Z czego wykonane są parasole ogrodowe?

Wiele sklepów z architekturą ogrodową oferuje parasole ogrodowe o konstrukcji metalowej, plastikowej oraz drewnianej. Zdecydowanie plastikowe modele są najmniej popularne. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się je na piknikach i plażach. Ich stosunkowo lekka i praktyczna konstrukcja sprawia, że z łatwością można je ze sobą zabrać w dowolne miejsce. Natomiast nie są one tak trwałe i wielosezonowe. Parasole ogrodowe z drewna są bardziej eleganckie i efektowne. Natomiast te modele metalowe zdecydowanie bardziej emanują nowoczesnym sznytem. Dokonując wyboru pomiędzy materiałami, należy pamiętać, iż te drewniane wymagają corocznych czynności impregnacyjnych i pielęgnacyjnych. Alternatywę stanowią parasole z drewna egzotycznego. One dzięki dużej zawartości naturalnych substancji oleistych w swojej strukturze, są wytrzymałe i wysoce odporne na czynniki pogodowe. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowej konserwacji.

Kolor poszycia parasola ogrodowego, jest także istotny! Najlepiej jest dobrać kolor najbardziej bazowy, neutralny. Natomiast w zależności od preferencji i indywidualnego gustu użytkowników, połączyć go można również  z bardziej intensywnym odcieniem, który ożywi aranżację. Aby parasol nadmiernie się nie nagrzewał i spełniał w całości swoje zadanie, zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory. Wykorzystywane przez producentów tkaniny na poszycia czaszy parasoli, są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż zwykle. W tych droższych, bardziej ekskluzywnych modelach, są stosowane wodoodporne materiały, niepodatne na uszkodzenia spowodowane porywistym wiatrem czy też silnymi opadami deszczu. Dodatkowym atutem są filtry UV, które w znacznym stopniu zapobiegają blaknięciu tkaniny. Dzięki czemu parasol zachowuje nienaganny wygląd przez wiele sezonów. 

Na zdjęciu wyżej - Duży kwadratowy parasol ogrodowy Palma na bocznej nodze. 

Tuż przed dokonaniem wyboru odpowiedniego parasola ogrodowego, należy określić oczekiwania i nimi kierować się priorytetowo. Szeroki wybór stylów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie model dostosowany do potrzeb oraz pasujący do aranżacji zewnętrznej. Przy zakupie parasola ogrodowego, cechującego się wysoką jakością oraz designem, cena będzie odgrywała znaczną rolę. Natomiast często warto jest przeznaczyć większą pulę środków, gdyż parasol wykonany z wysokiej jakości materiałów posłuży na wiele sezonów, zachowując przy tym swoje walory. 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym z architekturą ogrodową Ogrodolandia.pl.


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości