Wiadomości

Wyższe kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców!

28 lipca 2021, 12:57
fot. Lubuska policja
Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. To oznacza, że od 1 grudnia kierowcy, którzy będą łamali przepisy ruchu drogowego będą musieli liczyć się z wysokimi karami. Mandat będzie mógł wynieść 5 tys. zł, a grzywna nawet 30 tys. zł. Natomiast pijani kierowcy będzie podlegał karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł.

W połowie lipca portal gorzowianin.com informował o zmianach, jakie planuje wprowadzić rząd, jeżeli chodzi o prawo o ruchu drogowym. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Wyższe mandaty batem na piratów drogowych? Mandat może wynieść nawet 5 tys. zł".

Natomiast w środę 28 lipca ministerstwo infrastruktury poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada zaostrzenie kar dla kierowców. Wyższe kary za łamanie przepisów ruchu drogowego będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 roku.

Najważniejsze zmiany w przepisach 

- maksymalny mandat karny został podniesiony z 500 zł do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku zbiegu wykroczeń mandat może wynieść nawet 6 tys. zł

- kara grzywny została podniesiona z 5 tys. do 30 tys. zł

- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, w tym przypadku grzywna wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł. Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

- za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających będzie groziła kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł

- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza terenem zabudowanym będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Jeżeli kierowca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

- za prowadzenie pojazdu bez uprawnień będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

- punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach, a nie po roku.

- policjant będzie mógł jednocześnie przyznać maksymalnie 15 punktów karnych na złamanie przepisów, a nie tak jak do tej pory 10 punktów


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości