Wiadomości

Wyższe kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców!

28 lipca 2021, 12:57
fot. Lubuska policja
Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. To oznacza, że od 1 grudnia kierowcy, którzy będą łamali przepisy ruchu drogowego będą musieli liczyć się z wysokimi karami. Mandat będzie mógł wynieść 5 tys. zł, a grzywna nawet 30 tys. zł. Natomiast pijani kierowcy będzie podlegał karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł.

W połowie lipca portal gorzowianin.com informował o zmianach, jakie planuje wprowadzić rząd, jeżeli chodzi o prawo o ruchu drogowym. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Wyższe mandaty batem na piratów drogowych? Mandat może wynieść nawet 5 tys. zł".

Natomiast w środę 28 lipca ministerstwo infrastruktury poinformowało, że rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada zaostrzenie kar dla kierowców. Wyższe kary za łamanie przepisów ruchu drogowego będą obowiązywały od 1 grudnia 2021 roku.

Najważniejsze zmiany w przepisach 

- maksymalny mandat karny został podniesiony z 500 zł do 5 tys. zł. Natomiast w przypadku zbiegu wykroczeń mandat może wynieść nawet 6 tys. zł

- kara grzywny została podniesiona z 5 tys. do 30 tys. zł

- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, w tym przypadku grzywna wyniesie nie mniej niż 1,5 tys. zł. Jeśli w ciągu 2 lat sprawca ponownie popełni takie naruszenie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 3 tys. zł. W przypadku realnego zagrożenia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pieszego, sąd będzie mógł dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

- za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub pod działaniem środków odurzających będzie groziła kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł

- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza terenem zabudowanym będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Jeżeli kierowca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu 2 lat, to zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

- za prowadzenie pojazdu bez uprawnień będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny od 1 tys. zł. Jeśli sprawca w ciągu 2 lat popełni takie wykroczenie ponownie, to kara grzywny wyniesie nie mniej niż 2 tys. zł.

- punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach, a nie po roku.

- policjant będzie mógł jednocześnie przyznać maksymalnie 15 punktów karnych na złamanie przepisów, a nie tak jak do tej pory 10 punktów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości