• Dziś 10°/1°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ubezpieczyciel OC – kiedy i jak można go zmienić

26 lipca 2021, 09:32, red
Wiele osób nie jest z w pełni zadowolonych ze swojego ubezpieczenia OC. Może być to związane np. z jego zbyt wysoką stawką. Jak i kiedy można zakończyć współpracę z dotychczasowym ubezpieczycielem? To pytanie męczy wielu właścicieli polis OC. Dowiedz się jak poszukać nowej oferty oraz kiedy możesz złożyć wypowiedzenie u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela?

Kiedy możesz zmienić ubezpieczyciela?

  • - W momencie kupna auta z rynku wtórnego: Podczas zakupu auta może okazać się, że jest ono ubezpieczone. Wraz z umową kupna-sprzedaży kupujemy ubezpieczenie razem z autem. Natomiast jeśli nie chcemy polisy OC po poprzednim właścicielu, można zrezygnować z takiego ubezpieczenia i nawiązać nowe. Warto jednak przeanalizować czy takowe rozwiązanie jest dla nas korzystne. Myć może ubezpieczenie poprzednika było atrakcyjne i warto je kontynuować.

Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę Twoje zniżki i zestawi je ze zniżkami poprzednika. Na podstawie tego zostanie wyliczona kwota, jaka wyjdzie od momentu zawarcia umowy kupna samochodu do końca polisy. To nowy właściciel decyduje, czy zmienić bądź kontynuować daną polisę. Jeśli nie wypowiemy polisy przed końcem jej trwania, zostanie ona automatycznie przedłużona.

  • - W momencie, gdy obecna polisa OC dobiega końca: Obecne ubezpieczenie można wypowiedzieć najpóźniej do jednego dnia przed końcem trwania aktualnej umowy z ubezpieczycielem. Jeśli tego nie zrobimy, umowa jak w poprzednim przypadku automatycznie zostanie przedłużona. Przed złożeniem wypowiedzenia warto mieć już wiedzę na temat innych ofert różnych ubezpieczycieli i na tej podstawie wybrać nowego ubezpieczyciela.

  • - W momencie, gdy posiadamy podwójne ubezpieczenie: W takiej sytuacji można zrezygnować z jednej z umów. Sytuacja, w której mamy podwójne ubezpieczenie może nastąpić, gdy podpiszemy umowę na nową polisę OC, a poprzednia przedłużyła się automatycznie. Wówczas nasz pojazd jest podwójnie ubezpieczony i należy zrezygnować z umowy, która uległa automatycznemu przedłużeniu. Nie ma konieczności opłacania dwóch polis za jedno auto, ale trzeba jedną z nich wcześniej wypowiedzieć. Jeżeli żadna z polis nie zostanie wypowiedziana, właściciel pojazdu płaci podwójnie. Polisę przedłużoną automatycznie można wypowiedzieć w każdym momencie.

Zobacz, jak wypowiedzieć umowę na przykład u jednego z największych ubezpieczycieli: https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-pzu.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC

Powyżej zostały przedstawione sytuacje, w jakich właściciel pojazdu ma prawo zrezygnować z polisy OC. W celu rezygnacji z usług danej ubezpieczalni konieczne jest złożenie wypowiedzenia. Takie wypowiedzenie musi być w formie pisemnej i zostać dostarczone do ubezpieczalni. Należy jednak przypilnować wyżej opisanych momentów i dostosować termin wypowiedzenia do nich.

Wypowiedzenie powinno zawierać dane właściciela, nazwę ubezpieczyciela oraz numer policy, której dotyczy, datę i miejscowość. Ponadto w piśmie należy uwzględnić dane auta, w tym: model, markę, nr dowodu rejestracyjnego oraz powód rezygnacji z danej polisy. W przypadku gdy nie chcemy kontynuować polisy poprzednika należy powołać się na  Art. 31, z kolei, gdy mamy podwójne ubezpieczenie na art. 28a. Natomiast, gdy wypowiadamy polisę tuż przed końcem jej trwania, powołujemy się na art. 28. 

Jak dostarczyć rezygnację z Polisy OC do ubezpieczyciela?

Sposobów na dostarczenie jest kilka, a mianowicie można osobiście udać się do siedziby ubezpieczyciela, można wysłać dokument pocztą bądź kurierem na adres określony przez firmę lub napisać e-mail i dołączyć do niego załączniku wypowiedzenie.

UWAGA! W przypadku wysłania dokumentów pocztą lub kurierem za datę wypowiedzenia uważa się datę ze stempla pocztowego.

Jak zachować ciągłość ubezpieczenia?

Niestety właściwe musi pilnować terminów, gdyż nawet jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia może nieść z sobą poważne konsekwencje.

Kary za brak aktualnej polisy OC są wyjątkowo wysokie. Oprócz tego, jeśli skończyło nam się ubezpieczenie, a będziemy brać udział w kolizji drogowej bądź wypadku, nie mamy ochrony. W takiej sytuacji sami ponosimy koszty finansowe związane z danym incydentem. Więcej przydatnych informacji na ten temat podpowie Ci strona wypowiadamoc.pl.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości