Najlepiej to chyba będzie wyjaśnić w ten sposób. Załóżmy, że mamy skalę od 1 do 10, w której najwyższa liczba oznacza maksimum ekologii, a najniższa - jej brak. Moim zdaniem drewniane domki ogrodowe plasują się gdzieś w okolicach 7 albo 8, bo mimo bardzo niskiego śladu środowiskowego - jednak jakiś ślad pozostawiają. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne rozwiązania budowlane, poziom ich ekologii wynosi okrągłe zero.
Dotyczy to przede wszystkim pozyskiwania i obróbki materiałów. Drewno jest przede wszystkim surowcem odnawialnym, ogólnodostępnym i łatwym w obróbce. Nie pochłania więc dużo energii elektrycznej czy paliwa - nie powoduje więc dużej emisji spalin czy gazów cieplarnianych. Z kolei w przypadku kruszców na cegły ta jest bardzo duża na każdym etapie. Począwszy od ciężkich maszyn kopalnianych, przez syntetyczne związki używane do obróbki czy samo wypalanie, które również przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Te dwa obszary są najważniejsze, bowiem wydobycie materiałów na cegły i ich obróbka jest największym “eko-złoczyńcą”. Niemniej jednak takich kwestii jest znacznie więcej - jak chociażby budowa z cegieł, a z drewna.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia utrzymania domku. Ogrzewanie ceglanych budowli pochłania bardzo dużo paliwa - przez co dzień w dzień emitujemy mnóstwo szkodliwych związków do atmosfery. W przypadku drewna ten problem nie istnieje, ponieważ jest ono naturalnym izolatorem. Jeśli dołożymy do tego dodatkową izolację jakimś materiałem - jak wełna - ogrzanie budynku będzie kosztowało tyle, co nic. Negatywny wpływ na środowisko również więc zostanie ograniczony.
Może to będzie nieco wymijająca odpowiedź, ale jednocześnie najbardziej prawdziwa. Mianowicie - to zależy, i to od naprawdę dużej ilości czynników. Najważniejsza będzie oczywiście powierzchnia w metrach kwadratowych, ale też stopień skomplikowania konstrukcji czy różnego rodzaju indywidualne ustalenia z klientami.
Żeby jednak być nieco bardziej konkretnym mogę powiedzieć, że domki ogrodowe z drewna są średnio od dwóch do czterech racy tańsze, niż z cegły - zakładając ten sam metraż. Dodam też, że budowa konstrukcji z drewna jest znacznie mniej czasochłonna i możemy ją wykonać sami - bez niczyjej pomocy. Oczywiście im więcej osób będzie pracować, tym raźniej i szybciej pójdzie - ale jesteśmy w stanie to zrobić sami.
Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |