Wiadomości

Domki ogrodowe i letniskowe z drewna – chroń środowisko!

29 maja 2021, 20:51, red, 6
Środowisko można chronić na wiele sposobów. Od zmiany stylu życia, przez segregację odpadów, aż po kupowanie odpowiednich produktów w sklepach. Dla wielu osób może być jednak zaskoczeniem, że o przyrodę możemy się troszczyć także w budownictwie - chociażby budując domek letniskowy w ogrodzie czy na działce. Oczywiście nie mówimy tutaj o tradycyjnej technice budowlanej - tylko alternatywie, na temat której więcej powie nam Przemysław Balcewicz, dyrektor Eko-Architektury, czyli wiodącej w branży firmy, która produkuje domki z drewna.

Jak bardzo „eko” w porównaniu do cegły, są drewniane domki ogrodowe?

Najlepiej to chyba będzie wyjaśnić w ten sposób. Załóżmy, że mamy skalę od 1 do 10, w której najwyższa liczba oznacza maksimum ekologii, a najniższa - jej brak. Moim zdaniem drewniane domki ogrodowe plasują się gdzieś w okolicach 7 albo 8, bo mimo bardzo niskiego śladu środowiskowego - jednak jakiś ślad pozostawiają. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne rozwiązania budowlane, poziom ich ekologii wynosi okrągłe zero.

Dotyczy to przede wszystkim pozyskiwania i obróbki materiałów. Drewno jest przede wszystkim surowcem odnawialnym, ogólnodostępnym i łatwym w obróbce. Nie pochłania więc dużo energii elektrycznej czy paliwa - nie powoduje więc dużej emisji spalin czy gazów cieplarnianych. Z kolei w przypadku kruszców na cegły ta jest bardzo duża na każdym etapie. Począwszy od ciężkich maszyn kopalnianych, przez syntetyczne związki używane do obróbki czy samo wypalanie, które również przyczynia się do zwiększenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Czy chodzi tylko o pochodzenie i obróbkę materiału, czy coś jeszcze?

Te dwa obszary są najważniejsze, bowiem wydobycie materiałów na cegły i ich obróbka jest największym “eko-złoczyńcą”. Niemniej jednak takich kwestii jest znacznie więcej - jak chociażby budowa z cegieł, a z drewna.

  • Aby wznosić drewniane domki ogrodowe nie potrzebujemy ani ciężkiej maszynerii, ani innych sprzętów budowlanych zasilanych energią elektryczną czy paliwem.
  • Montaż konstrukcji z drewna nie wymaga dużej ilości metalowych elementów, których produkcja również jest energochłonna.
  • Podczas budowy drewnianych domków nie tworzymy wielu odpadów - a jeśli już jakieś się pojawiają, to są one biodegradowalne. Czego o gruzie w żadnym wypadku powiedzieć nie można.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia utrzymania domku. Ogrzewanie ceglanych budowli pochłania bardzo dużo paliwa - przez co dzień w dzień emitujemy mnóstwo szkodliwych związków do atmosfery. W przypadku drewna ten problem nie istnieje, ponieważ jest ono naturalnym izolatorem. Jeśli dołożymy do tego dodatkową izolację jakimś materiałem - jak wełna - ogrzanie budynku będzie kosztowało tyle, co nic. Negatywny wpływ na środowisko również więc zostanie ograniczony.

Ile w takim razie kosztuje taki domek z drewna?

Może to będzie nieco wymijająca odpowiedź, ale jednocześnie najbardziej prawdziwa. Mianowicie - to zależy, i to od naprawdę dużej ilości czynników. Najważniejsza będzie oczywiście powierzchnia w metrach kwadratowych, ale też stopień skomplikowania konstrukcji czy różnego rodzaju indywidualne ustalenia z klientami.

Żeby jednak być nieco bardziej konkretnym mogę powiedzieć, że domki ogrodowe z drewna są średnio od dwóch do czterech racy tańsze, niż z cegły - zakładając ten sam metraż. Dodam też, że budowa konstrukcji z drewna jest znacznie mniej czasochłonna i możemy ją wykonać sami - bez niczyjej pomocy. Oczywiście im więcej osób będzie pracować, tym raźniej i szybciej pójdzie - ale jesteśmy w stanie to zrobić sami.

Nasze domki drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20
strona: https://chaletpro.fr/Produits/abris-de-jardin-et-pavillons

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości