Wiadomości

Paleciaki elektryczne – jak działają, ile kosztują i jak o nie dbać?

27 maja 2021, 23:20, red,29
Paleciaki elektryczne to urządzenia będące ulepszoną wersją dobrze znanego i powszechnie wykorzystywanego paleciaka ręcznego. Są odpowiedzią na stale rosnące tempo pracy i potrzebę korzystania z coraz bardziej komfortowego sprzętu. Głównym ich zadaniem jest transport bliski w magazynach, wielkopowierzchniowych sklepach czy halach produkcyjnych. Jak wybrać paleciak w dobrej cenie, jak o niego dbać i w czym jest lepszy od tradycyjnych wózków ręcznych? Zapraszamy do lektury!

Paleciak elektryczny a ręczny – podstawowe różnice

Te dwa urządzenia różnią się od siebie dość znacząco, ale nie będziemy zagłębiać się w szczegóły. Przede wszystkim główna różnica polega na rodzaju zastosowanego napędu. Wózki paletowe elektryczne zasilane są przez ładowany akumulator/baterię i wymagają jedynie sprawnego sterowania, paleciaki ręczne nie posiadają wbudowanego systemu zasilania – poruszają się dzięki pracy operatora i posiadają mechanizmy mające na celu usprawnienie tej czynności (np. szybką pompę podnoszenia).

Jako że paleciak elektryczny korzysta z siły napędu elektrycznego, odznacza się większymi możliwościami – jego udźwig wynosi nawet do kilku ton, a wysokość podnoszenia w przypadku wózków paletowych z masztem to nawet kilka metrów! Natomiast tradycyjny ręczny paleciak podniesie ok. 1 000 -1 500 kg na wysokość około 20-30 cm.

Praca na paleciakach elektrycznych jest znacznie bardziej komfortowa dla operatora – za wszystkie procesy odpowiada 24-woltowy ładowany akumulator. Pracownik ma jedynie sprawnie nadawać kierunek pojazdowi. Obsługiwanie wózka ręcznego w ciągu 8-godzinnego czasu pracy może być męczące.

Paleciaki ręczne

Ograniczenia prędkości dla paleciaków elektrycznych

Paleciaki elektryczne zwykle rozwijają prędkości od 4 do nawet 16 km/h (bez ładunku). Mimo tak dużej rozbieżności nie można dowolnie dobierać wartości z tego przedziału podczas kierowania wózkiem. Paleciaki elektryczne, tak jak i inne pojazdy podnośnikowe, posiadają ograniczenia prędkości, których należy przestrzegać po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz przewożonych ładunków w miejscu pracy.

Jakie są ograniczenia prędkości dla elektrycznych paleciaków?

  • do 3 km/h tam, gdzie paleciaki dzielą przestrzeń z pracownikami poruszającymi się pieszo; także w miejscach z ograniczoną widocznością;
  • do 6 km/h w halach produkcyjnych;
  • do 12 km/h na zewnątrz, w pobliżu budynków, na placach przyzakładowych.

Warto zaznaczyć, że zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i dostosowywać prędkość do warunków i możliwości panujących czy to wewnątrz, czy na zewnątrz.

Ile trzeba zapłacić za wózki paletowe elektryczne?

Ceny paleciaków elektrycznych mogą znacząco różnić się między sobą w zależności od marki, jakości wykonania czy dodatkowego wyposażenia. Jest ona jednak zdecydowanie wyższa niż ta, którą zapłacimy za wózki paletowe ręczne, które kosztują ok. 1 000-2 000 zł. Napęd elektryczny oraz większe możliwości wpływają znacznie na cenę sprzętu. Kupując nowego paleciaka elektrycznego, trzeba liczyć się wydatkiem ok. 20 000 zł.

Gdzie znaleźć tani i dobry elektryczny wózek paletowy?

Paleciaki elektryczne

Jest to pytanie, które może zadawać sobie każdy, kto zaczyna przygodę z wózkami. Te sprzęty jednak nie tanieją tak szybko jak modele telefonów komórkowych czy pralek. Sformułowanie „tanie paleciaki elektryczne” jest więc względne, ponieważ opcjami, które pozwolą zaoszczędzić, są wynajem terminowy lub kupno używanego paleciaka elektrycznego.

Wybierając paleciak elektryczny, należy skoncentrować się na parametrach, jakie powinien on posiadać. Warto także wziąć pod uwagę markę, a przede wszystkim źródło pochodzenia pojazdu. Znacznie bezpieczniej jest kupować u sprawdzonych dealerów czy na składach wózków widłowych, niż poprzez niepewne ogłoszenia w sieci. Wybierając rzetelne sprawdzone miejsce zakupu, masz pewność, że produkt będzie oryginalny i dobrej jakości, objęty gwarancją, z kompletem niezbędnych do rejestracji dokumentów.

Szukasz paleciaków elektrycznych? Sprawdź ofertę tych pojazdów na www.lemarpol.com.pl/wozki/paleciaki.

Jak dbać o wózki paletowe elektryczne?

Aby nowo zakupiony paleciak nie sprawiał Ci trudności oraz służył jak najdłużej, kieruj się poniżej podanymi zasadami.

  • Wybieraj pojazdy wykonane z najlepszych jakościowo materiałów odpornych na korozję.
  • Używaj wózka zgodnie z jego przeznaczeniem.
  • Regularnie sprawdzaj stan techniczny wózka i pamiętaj o niezbędnych przeglądach.
  • Sprawdź dokładny udźwig paleciaka i nie przekraczaj go, ponieważ może to skutkować awarią wózka.
  • Jeśli zauważysz usterkę lub coś niepokojącego, natychmiast zgłoś to zwierzchnikowi lub do serwisu.

Wózki paletowe elektryczne – podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowano wszystkie najważniejsze informacje istotne dla osób, które rozważają zakup wózków paletowych elektrycznych. Paleciaki elektryczne idealnie sprawdzą się do średnio wymagających prac ładunkowo-transportowych w większości branż. Wózki paletowe elektryczne to wydajne urządzenia, które doskonale podnoszą komfort pracy – są łatwe w obsłudze i wygodne w użytkowaniu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości