Na pewno wiemy, że jest to najdłuższy organ naszego organizmu i jeden z najważniejszych.
Jelita stanowią część układu pokarmowego – taką, która pełni wiele funkcji. Dzięki procesom zachodzącym w jelitach, jesteśmy w stanie przyswoić i wykorzystać dostarczone do organizmu pożywienie. Możemy wyróżnić w naszym organizmie dwie główne części tego organu – jest to jelito cienkie i grube.
W jelicie cienkim odbywa się proces trawienia oraz wchłaniania składników pokarmowych, czyli węglowodanów, białek i tłuszczów, wody, soli mineralnych, witamin i elektrolitów.
W jelicie grubym następuje końcowy efekt wchłaniania wody i elektrolitów z resztek pokarmowych, zagęszczenie treści pokarmowych, odtruwania oraz gromadzenie i wydalanie kału. Występują tutaj także symbiotyczne bakterie odpowiedzialne m.in. za produkcję witaminy K i części witamin z grupy B.
W jelitach znajdują się zarówno patogenne, jak i dobroczynne bakterie. Oprócz tego są tu wirusy, grzyby i pasożyty. Grupę tych mikroorganizmów nazywamy mikrobiotą jelit.
Flora bakteryjna nie jest jednak odpowiedzialna wyłącznie za wchłanianie i trawienie. Jej odpowiedni skład i równowaga drobnoustrojów mieszkających w jelitach odpowiadają również za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie równowagi pomiędzy dobrymi a złymi (chorobotwórczymi) drobnoustrojami. W tym celu warto sięgać po produkty bogate w probiotyki.
Gdzie szukać tzw. dobrych bakterii? Oczywiście w probiotykach takich jak na https://www.lakcid.pl/. Są to szczepy żywych mikroorganizmów, które podawane w odpowiednich ilościach wpływają na nasze zdrowie. Odpowiednio wybrane i wyselekcjonowane dobroczynne bakterie możemy znaleźć w lekach, suplementach diety, a także w niektórych produktach spożywczych (kiszonki, kefiry).
Probiotyki na jelita nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie samych jelit, ale także na zdrowie całego organizmu.
Jak więc działaj dobroczynne probiotyki na jelita?
Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom probiotyki na jelita stanowią korzystne uzupełnienie naszej diety. Naturalne produkty spożywcze bogate w bakterie probiotyczne lub probiotyki w postaci leków warto wprowadzić do codziennej diety.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |