Advertisement

Aby być zdrowym, zadbaj o jelita

11 maja 2021, 13:04, red, 14
Często chorujesz, zapadasz na różne infekcje, masz problemy trawienne? Nie wiesz, co może być tego przyczyną? Dziś coraz więcej mówi się o wpływie jelit na zdrowie całego organizmu i na odporność. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Co wspólnego mają jelita z naszym samopoczuciem?

Co wiemy o jelitach?

Na pewno wiemy, że jest to najdłuższy organ naszego organizmu i jeden z najważniejszych.

Jelita stanowią część układu pokarmowego – taką, która pełni wiele funkcji. Dzięki procesom zachodzącym w jelitach, jesteśmy w stanie przyswoić i wykorzystać dostarczone do organizmu pożywienie. Możemy wyróżnić w naszym organizmie dwie główne części tego organu – jest to jelito cienkie i grube.

W jelicie cienkim odbywa się proces trawienia oraz wchłaniania składników pokarmowych, czyli węglowodanów, białek i tłuszczów, wody, soli mineralnych, witamin i elektrolitów.

W jelicie grubym następuje końcowy efekt wchłaniania wody i elektrolitów z resztek pokarmowych, zagęszczenie treści pokarmowych, odtruwania oraz gromadzenie i wydalanie kału. Występują tutaj także symbiotyczne bakterie odpowiedzialne m.in. za produkcję witaminy K i części witamin z grupy B.

W jelitach znajdują się zarówno patogenne, jak i dobroczynne bakterie. Oprócz tego są tu wirusy, grzyby i pasożyty. Grupę tych mikroorganizmów nazywamy mikrobiotą jelit.

Flora bakteryjna nie jest jednak odpowiedzialna wyłącznie za wchłanianie i trawienie. Jej odpowiedni skład i równowaga drobnoustrojów mieszkających w jelitach odpowiadają również za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie równowagi pomiędzy dobrymi a złymi (chorobotwórczymi) drobnoustrojami. W tym celu warto sięgać po produkty bogate w probiotyki.

Probiotyki na jelita

Gdzie szukać tzw. dobrych bakterii? Oczywiście w probiotykach takich jak na https://www.lakcid.pl/. Są to szczepy żywych mikroorganizmów, które podawane w odpowiednich ilościach wpływają na nasze zdrowie. Odpowiednio wybrane i wyselekcjonowane dobroczynne bakterie możemy znaleźć w lekach, suplementach diety, a także w niektórych produktach spożywczych (kiszonki, kefiry).

Probiotyki na jelita nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie samych jelit, ale także na zdrowie całego organizmu.

Jak więc działaj dobroczynne probiotyki na jelita?

  • Przylegają do ścianek jelita, aby chronić je przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, przylegając do nabłonka, hamują przenikanie alergenów
  • Pomagają utrzymać odpowiednie pH w jelitach, dzięki temu zapobiegają namnażaniu się patogenów
  • Żeby wyeliminować „złe” bakterie wytwarzają kwas mlekowy i bakteriocyny
  • Wspomagają prawidłowe wchłanianie składników odżywczych i witamin
  • Pobudzają do pracy receptory immunologiczne
  • W trakcie i po antybiotykoterapii odbudowują florę bakteryjną

Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom probiotyki na jelita stanowią korzystne uzupełnienie naszej diety. Naturalne produkty spożywcze bogate w bakterie probiotyczne lub probiotyki w postaci  leków warto wprowadzić do codziennej diety.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości


x