Wiadomości

Aby być zdrowym, zadbaj o jelita

11 maja 2021, 13:04, red, 14
Często chorujesz, zapadasz na różne infekcje, masz problemy trawienne? Nie wiesz, co może być tego przyczyną? Dziś coraz więcej mówi się o wpływie jelit na zdrowie całego organizmu i na odporność. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Co wspólnego mają jelita z naszym samopoczuciem?

Co wiemy o jelitach?

Na pewno wiemy, że jest to najdłuższy organ naszego organizmu i jeden z najważniejszych.

Jelita stanowią część układu pokarmowego – taką, która pełni wiele funkcji. Dzięki procesom zachodzącym w jelitach, jesteśmy w stanie przyswoić i wykorzystać dostarczone do organizmu pożywienie. Możemy wyróżnić w naszym organizmie dwie główne części tego organu – jest to jelito cienkie i grube.

W jelicie cienkim odbywa się proces trawienia oraz wchłaniania składników pokarmowych, czyli węglowodanów, białek i tłuszczów, wody, soli mineralnych, witamin i elektrolitów.

W jelicie grubym następuje końcowy efekt wchłaniania wody i elektrolitów z resztek pokarmowych, zagęszczenie treści pokarmowych, odtruwania oraz gromadzenie i wydalanie kału. Występują tutaj także symbiotyczne bakterie odpowiedzialne m.in. za produkcję witaminy K i części witamin z grupy B.

W jelitach znajdują się zarówno patogenne, jak i dobroczynne bakterie. Oprócz tego są tu wirusy, grzyby i pasożyty. Grupę tych mikroorganizmów nazywamy mikrobiotą jelit.

Flora bakteryjna nie jest jednak odpowiedzialna wyłącznie za wchłanianie i trawienie. Jej odpowiedni skład i równowaga drobnoustrojów mieszkających w jelitach odpowiadają również za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego tak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie równowagi pomiędzy dobrymi a złymi (chorobotwórczymi) drobnoustrojami. W tym celu warto sięgać po produkty bogate w probiotyki.

Probiotyki na jelita

Gdzie szukać tzw. dobrych bakterii? Oczywiście w probiotykach takich jak na https://www.lakcid.pl/. Są to szczepy żywych mikroorganizmów, które podawane w odpowiednich ilościach wpływają na nasze zdrowie. Odpowiednio wybrane i wyselekcjonowane dobroczynne bakterie możemy znaleźć w lekach, suplementach diety, a także w niektórych produktach spożywczych (kiszonki, kefiry).

Probiotyki na jelita nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie samych jelit, ale także na zdrowie całego organizmu.

Jak więc działaj dobroczynne probiotyki na jelita?

  • Przylegają do ścianek jelita, aby chronić je przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, przylegając do nabłonka, hamują przenikanie alergenów
  • Pomagają utrzymać odpowiednie pH w jelitach, dzięki temu zapobiegają namnażaniu się patogenów
  • Żeby wyeliminować „złe” bakterie wytwarzają kwas mlekowy i bakteriocyny
  • Wspomagają prawidłowe wchłanianie składników odżywczych i witamin
  • Pobudzają do pracy receptory immunologiczne
  • W trakcie i po antybiotykoterapii odbudowują florę bakteryjną

Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom probiotyki na jelita stanowią korzystne uzupełnienie naszej diety. Naturalne produkty spożywcze bogate w bakterie probiotyczne lub probiotyki w postaci  leków warto wprowadzić do codziennej diety.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości