Wiadomości

Branża optyczna - sprawdź, jakie masz drogi rozwoju

5 maja 2021, 08:33, red, 7
Jeśli marzy Ci się praca w branży optycznej, warto wiedzieć, jaką ścieżkę wybrać, by osiągnąć ten cel. Okazuje się, że jest kilka możliwości, by uzyskać ciekawy i rozwojowy zawód!

Statystyki są alarmujące — ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Nasz styl życia niestety sprzyja powstawaniu wad wzroku — wystarczy choćby pomyśleć, ile czasu każdego dnia spędzamy przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów. Branża optyczna rozwija się w szybkim tempie i jeśli szukasz pomysłu na ścieżkę kariery, może okazać się dla Ciebie ciekawym wyborem — zwłaszcza jeśli interesuje Cię ten temat i z daleka rozpoznajesz okulary Versace, Ray Ban czy Gucci. Na dodatek liczba salonów optycznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest w Polsce stosunkowo mała (w porównaniu do innych krajów europejskich). Kto pracuje w branży optycznej i jak zdobyć taki zawód?

Zawody w branży optycznej

Okulista, optyk, optometrysta, ortoptyk, doradca optyczny, refrakcjonista — osób zajmujących się wadami wzroku jest naprawdę wiele! Jednak mimo tego, że specjaliści uznają kondycję branży optycznej za całkiem dobrą, problemem jest brak wyraźnych wymogów w kwestii kompetencji i stażu pracy na niektórych stanowiskach. To może wpływać na niższą jakość obsługi klienta, a także na trudności spotykające tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w branży. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym zawodom.

Okulista

Jest lekarzem, który diagnozuje i leczy choroby oczu — to jego główne zadanie. Może również sprawdzić, czy pacjent ma wadę wzroku i dobrać odpowiednią korekcję, jednak w tej kwestii najlepiej udać się do specjalistów. Okulistą można zostać, kończąc studia medyczne, a następnie dostając się na specjalizację okulistyczną.

Optyk

Jego zadaniem jest zamówienie właściwych soczewek oraz wykonanie okularów na podstawie recepty na okulary (od okulisty) lub badania wykonanego przez optometrystę lub refrakcjonistę. W razie potrzeby naprawi też okulary oraz zajmie się ich konserwacją, może także pomóc w wybraniu odpowiednich opraw. Optykiem można zostać, kończąc studia na odpowiednim kierunku (optyka okularowa lub optyka okularowa z elementami optometrii). Po ukończeniu szkoły policealnej można uzyskać tytuł „technik optyk”. Możliwe jest także uzyskanie dyplomu mistrza w zawodzie optyk okularowy.

Optometrysta

Jest osobą o szerokiej wiedzy w dziedzinie optyki. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie badań i dobieranie odpowiednich mocy szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych. Dodatkowo zna się na soczewkach okularowych i pomaga w wyborze odpowiednich uszlachetnień, może nauczyć właściwego zakładania soczewek kontaktowych, może diagnozować choroby oczu i sugerować pacjentowi dalsze postępowanie. Pracując w zespole w salonie optycznym, nadzoruje pracę optyków oraz ortoptyków. Optometrystą można zostać po ukończeniu studiów o specjalności optometria lub uzyskaniu dyplomu studiów podyplomowych.

Refrakcjonista

Pracuje z osobami, które mają wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność. Specjalizuje się w diagnozowaniu wad i dobieraniu odpowiedniej korekty (szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych). Aby wykonywać ten zawód, należy ukończyć odpowiedni kurs lub szkołę policealną.

Ortoptyk

Jego zadaniem jest diagnozowanie i nieoperacyjne leczenie schorzeń (np. zeza, zaburzenia widzenia obuocznego) za pomocą specjalnych ćwiczeń. Jego działania są także przydatne pacjentom po operacjach okulistycznych. Warto wiedzieć, że ćwiczenia ortoptyczne nie zastępują leczenia okulistycznego ani korekcji wzroku, są jedynie (istotnym!) uzupełnieniem. Ortoptykiem można zostać po ukończeniu szkoły policealnej lub kursu.

Doradca optyczny

Jest odpowiedzialny za kontakt z klientem i pomoc w wyborze oprawek okularów, które będą pasować do rysów twarzy. Zwykle z doradcą masz kontakt po wejściu do salonu optycznego, a gdy przychodzi pora wyboru oprawek, taka osoba doradzi Ci, czy wymarzone okulary Versace (dostępne na stronie iOkulary.pl) pasują do Ciebie, czy raczej warto spróbować z innym typem oprawki.

Jeśli dobrze czujesz się w sprzedaży, warto rozważyć pracę jako przedstawiciel handlowy w branży optycznej. Będziesz odpowiadać za zaopatrzenie salonów optycznych, pozyskiwać nowych klientów, budować sieć sprzedaży i negocjować najkorzystniejsze warunki współpracy. Z pewnością będziesz także reprezentować swoją firmę na targach i innych wydarzeniach. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, chętnie uczą się nowości i mają zmysł handlowca.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości