Wiadomości

Na czym polega metoda cięcia laserowego?

28 kwietnia 2021, 10:41, red, 5
Aby metale uzyskały pożądany kształt, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce. Jednym z rodzajów obróbki jest cięcie. Do najczęściej wykorzystywanych metod cięcia należy cięcie laserowe.

Wycinanie laserowe w ofercie firmy ciecielaser.pl to metoda polegająca na użyciu wiązki laserowej. To metoda termicznego rozdzielania materiałów. Wiązka laserowa rozprowadza dużą ilość energii na małej powierzchni. Gdy promień lasera dotyka powierzchni obrabianego materiału, na powierzchnię materiału zostaje przeniesiona duża część energii. To pozwala wykonać precyzyjne cięcie. 

Laser można wpłynąć na obrabiane elementy na kilka sposobów. To: wypalanie, topienie i wydmuchiwanie, odparowanie, tworzenie pęknięć.  

Wypalanie to proces, w którym dany materiał zostaje poddany wypalaniu poprzez strumień tlenowy. Topnienie to proces, kiedy obrabiany element ulega topnieniu. A nadmiar usuwany jest przez wydmuchiwany gaz. Odparowanie polega na poddaniu materiału zogniskowanej wiązki, co prowadzi do odparowania w sferze gazu obojętnego. 

Każdy z tych sposobów może być zastosowany na różnych materiałach, dzięki czemu cięcie laserem to metoda uniwersalna i znajdująca zastosowanie wszędzie, gdzie potrzebna jest precyzyjna obróbka i drobne elementy. 

Zalety cięcia laserem

Cięcie laserem to metoda posiadająca wiele zalet. Jedną z nich jest wysoka prędkość cięcia. Cięcie laserem gwarantuje też wysoką powtarzalność elementów. To także metoda bardzo dokładna. Pozwala uzyskać maksymalnie precyzyjne kształty obrabianych materiałów. Metodę cięcia laserowego powinno się stosować wszędzie tam, gdzie konstrukcja musi zgadzać się co do milimetra. 

Na jakość cięcia wpływa kilka czynników. To rodzaj i grubość obrabianego materiału, gładkość powierzchni, spójność wiązki oraz stan przecinanej powierzchni. Cięcie laserem to najlepsze rozwiązanie w przypadku blach o grubości, która nie przekracza 25 milimetrów. 

Cięcie laserowe to metoda wykorzystywana w wielu branżach. Idealnie sprawdza się w przemyśle motoryzacyjnym, górniczym, maszynowym. Cięcie laserem w przemyśle służy głównie do powierzchniowej obróbki materiałów. 

Inne metody cięcia materiałów

Inne sposoby cięcia materiałów to: cięcie tlenowe, cięcie wodą, cięcie plazmowe. Cięcie tlenowe to metoda cięcia zwłaszcza stali niskowęglowych i niskostopowych. Cięcie strumieniem wody metoda stosowana w przypadku metali o grubości większej niż laser.  Cięcie plazmowe polega na cięciu metali przy zastosowaniu łuku plazmowego. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości