Wybór podatnika podatku liniowego
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że podatek liniowy nie jest podstawową forma opodatkowania (takową są zasady ogólne według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o PIT). Żeby z niej skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek (wybór) liniowej metody opodatkowania 19% podatkiem.
Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT:
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Pełna oddzielność form opodatkowania
W drugiej kolejności należy zaznaczyć, że opodatkowanie podatkiem liniowym oznacza pewną oddzielność. W tym sensie, że dochodów opodatkowanych liniową stawką 19% nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali. Jeżeli więc na przykład podatnik prowadzi działalność gospodarczą i wybrał dla niej opodatkowanie w formie podatku liniowego 19%, a jednocześnie pracuje w ramach umowy o pracę (opodatkowane na zasadach skali podatkowej) oba źródła dochodów będzie musiał rozliczać oddzielnie. Dochodów tych nie łączy się.
Nie mniej możliwe jest opodatkowanie podatkiem liniowym i w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Sprawa była wielokrotnie oceniana przez ograny podatkowe i tak na przykład Izba Skarbowa w Bydgoszczy, w interpretacji indywidualnej ITPB1/415-156/12/DP, gdzie podatnik zapytał czy może opodatkowywać się dwoma różnymi formami opodatkowania: tj. działalność gospodarcza prowadzona indywidualnie - podatkiem liniowym, działalność w spółce cywilnej - zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
Formularz podatkowy PIT 36L
Rozliczenie PIT w formie liniowej umożliwia zeznanie podatkowe PIT 36L o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Formularz obowiązujący od 1 stycznia 2021 to wzór numer 17. Deklarację należy przygotować i złożyć maksymalnie do 30 kwietnia 2021 roku. Na razie ustawodawca nie podał żadnych oficjalnych informacji o ewentualnych zmianach terminu do rozliczenia PIT, ze względu na epidemię. Podatnik powinien pamiętać, że poza deklaracją, możliwe że obowiązkowe jest przygotowanie również załączników do zeznania PIT 36L. Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej – to znaczy na przykład za pomocą specjalnych aplikacji do PIT online i przesłać przez internet.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |