• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Wyrok za współorganizację Strajku Kobiet w Gorzowie

17 marca 2021, 19:23
fot. archiwum
Gorzowska działaczka LGBT Monika Drubkowska jako jedyna ze współorganizatorek jesiennych Strajków Kobiet w Gorzowie usłyszała zarzuty dotyczące naruszenia przepisów o zgromadzeniach. Sąd właśnie wymierzył jej karę nagany. Drubkowska podkreśla, że nie czuje się winna i będzie się odwoływać.

W Gorzowie pierwszy protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnemu w sprawie aborcji odbył się w piątek 23 października 2020 roku. W kolejnych dniach odbywały się następne protesty, w których brała udział coraz większa liczba mieszkańców. Organizacją gorzowskich strajków zajmowało się kilka osób, ale tylko jedna usłyszała w tej sprawie zarzuty. 

Pod koniec stycznia 2021 roku Monika Drubkowska, gorzowska działaczka LGBT,  koordynatorka Wiosny Biedronia i założycielka Fundacji Warto być równym nad Wartą usłyszała zarzut z artykułu 52 § 2 kodeksu wykroczeń, który mówi o naruszeniu przepisów o zgromadzeniach. Kto organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Jak się okazało, Sąd Rejonowy w Gorzowie właśnie wydał wyrok w tej sprawie. Monika Drubkowska była oskarżona o to, że w dniu 3 listopada 2020 roku na Starym Rynku zorganizowała i przewodniczyła zgromadzeniu bez zgłoszenia uprawnionym organom. Sędzia Andrzej Krzyżowski uznał, że Drubkowska jest winna i wydał w tej sprawie wyrok nakazowy. Sąd wymierzył gorzowskiej działacze karę nagany. - W sprawie organizacji Strajku Kobiet w Gorzowie, zapadł wyrok nakazowy - nagana. Nie czuję się winna, będę się odwoływać – przyznaje Monika Drubkowska.

Czym jest w ogóle wyrok nakazowy? - Sąd może wydać wyrok nakazowy, kiedy na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego okoliczności popełnienia zarzucanego czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. Wyrok nakazowy sąd wydaje na posiedzeniu bez udziału stron. Nie wymaga pisemnego uzasadnienia. Obwiniony może wnieść od niego sprzeciw w terminie 7 dni od jego doręczenia . W razie skutecznego wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a sprawa zostaje rozpoznana na zasadach ogólnych – tłumaczy Lidia Wieliczuk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości