Wiadomości

Czy szukasz nowej pracy? Poznaj najważniejsze zasady rekrutacji w czasie pandemii COVID-19.

16 marca 2021, 10:45, materiał partnera, 24.
Ograniczenia gospodarcze i restrykcje sanitarne związane z pandemią COVID-19 wywróciły do góry nogami obowiązujące od lat zasady zarówno życia społecznego, jak i zawodowego. Świadomość faktu, że powrót do normalności może potrwać nawet kilkanaście miesięcy sprawiła, że ludzie nauczyli się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wiele spraw załatwianych jest przez Internet, co ograniczyło ryzyko zarażenia, a z czasem stało się po prostu wygodne. Dotyczy to miedzy innymi z rekrutacji, które obecnie w większości przypadków odbywają się online.

Jak wygląda rekrutacja online?

Rekrutacja online może przybrać formę rozmowy telefonicznej, ale zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem połączenia wideo. Wideorozmowy są nowoczesnym oraz wygodnym narzędziem, które pozwala zaoszczędzić czas kandydata do pracy, który musiałby przeznaczyć go na dojazd do miejsca spotkania. Taka forma rekrutacji jest z pewnością mniej stresująca dla potencjalnego pracownika, który w swoim domu czuje się swobodniej niż na "obcym terenie". Dzięki temu łatwiej mu jest się korzystnie zaprezentować i przedstawić swoje mocne strony.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej online?

Rozmowa rekrutacyjna online to mniej stresująca forma spotkania niż tradycyjna rekrutacja, jednak i ona wiąże się z pewnymi pułapkami. W związku z tym należy się do niej odpowiednio przygotować, po to by zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy i zdobyć wymarzoną pracę. Należy zadbać o wszystkie kwestie techniczne, takie jak wybór profesjonalnego narzędzia do rozmowy, czy sprawdzenie prawidłowego działania mikrofonu i głośników. Oczywiście należy pamiętać o właściwym ustawieniu kamery, która powinna obejmować twarz kandydata do pracy. Ostatnią kwestią techniczną jest sprawdzenie połączenia z Internetem i ewentualnych zakłóceń, które mogą spowodować zerwanie transmisji. Mimo iż rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w domu, to nie wolno zapomnieć o odpowiednim stroju. Z pewnością nie wypada wystąpić w dresie, tak więc podczas rozmowy online uczestnik powinien wyglądać tak, jak jest to wymagane podczas tradycyjnego spotkania rekrutacyjnego.

Pytania związane z pandemią na rozmowie kwalifikacyjnej

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na to, w jaki sposób prowadzone są rekrutacje, ale również na przebieg samych rozmów. Oprócz standardowych pytań dotyczących doświadczenia opisanego w CV (poznaj 4 rzeczy których nie wiesz o tworzeniu CV), rekruterzy coraz czyściej sięgają po pytania, które mogą wiązać się z pandemią. Przykładowe pytanie, o to jak obecna sytuacja wpłynęła na myślenie o karierze zawodowej, nie powinno już nikogo dziwić. Kandydat w czasie rozmowy może także zostać zapytany o doświadczenie w pracy home office oraz jak wyobraża sobie taki tryb pracy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej rekrutacji, odpowiedzi udzielane podczas wideorozmowy powinny być szczere, ponieważ każde kłamstwo prędzej, czy później wyjdzie na jaw. Odpowiadając na pytanie o pracy zdalnej należy opowiedzieć o swoim doświadczeniu w tym zakresie i znajomości narzędzi związanych z wykonywaniem pracy z domu. W przypadku osób, które nie miały do czynienia z home office warto podkreślić otwartość na zmiany i umiejętność szybkiego przystosowania się do obecnych wymagań.

Rekrutacje online to rozwiązanie, które w ostatnim roku sprawdziło się w wielu branżach, w związku z czym można śmiało stwierdzić, że będzie również stosowane po zakończeniu pandemii. Wiele branż zatrudnia mimo kryzysu związanego z pandemią, co widać po liczbie dostępnych ofert pracy na portalach ogłoszeniowych, np. https://www.aplikuj.pl/praca/gorzow-wielkopolski. W tej chwili wykorzystanie wideorozmowy jest często jedynym sposobem umożliwiającym wybór odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości