Wiadomości

Jak działa zegarek z pulsoksymetrem i czy warto go kupić?

12 marca 2021, 13:33, red, 15
Zegarki sportowe wykorzystywane przez biegaczy, kolarzy i przedstawicieli innych dyscyplin nieustannie ewoluują. Największa zmiana ostatnich lat dotyczy wprowadzenia nowatorskiej metody pomiaru tętna z nadgarstka przy pomocy fotopletyzmografii. Teraz czas na kolejny krok do przodu. Firma Garmin, jako pierwsza wprowadziła na rynek zegarki z pulsoksymetrem. Na czym polega ta technologia i jak wykorzystać ją w codziennych treningach?

Czym jest i jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr służy do pomiaru stopnia wysycenia krwi tlenem, czyli tzw. saturacji krwi. Pulsoksymetr wykorzystuje technologię spektrofotometrii i jest całkowicie bezinwazyjny.

Odczyt dokonywany jest dzięki wysyłanemu promieniowaniu o dwóch zakresach fal – 660 nm (światło czerwone) oraz 940 nm (światło podczerwone). Promieniowanie emitowane przez zegarek z pulsoksymetrem pada na nadgarstek, przenikając przez skórę i prześwietlając krew płynącą w naczyniach krwionośnych.

W żyłach nieustannie krąży osocze zawierające dwa rodzaje hemoglobiny – połączoną z cząsteczką tlenu (hemoglobina utlenowana) oraz hemoglobina pozbawiona tlenu. Każda z nich cechuje się odmienną absorbancją, wykrywaną przez czujnik pulsoksymetru.

Jak czytać wyniki pomiarów pulsoksymetru?

Wyniki pomiaru określane jako SpO2 podawane są w procentach. Zazwyczaj, w przypadku osób zdrowych, wartość będzie wahała się pomiędzy 95 %, a 99%. Jeżeli, na przykład pomiar wskaże 98% oznacza to, że 98% hemoglobiny we krwi transportuje tlen do komórek ciała.

Zegarki Garmin wyposażone w pulsoksymetr podają zarówno wartość aktualną, jak i zmiany dobowe. Zaawansowane modele informują także użytkownika o korelacji między wysokością nad poziomem morza i saturacją.

W których modelach zegarków Garmin znajdziemy pulsoksymetr?

Czujnik mierzący saturację krwi został zamontowany we wszystkich modelach zegarków Garmin, które posiadają najnowszą wersję modułu służącego pomiarowi tętna, czyli Elevate 3.0. Oprócz pulsoksymetru, nowa odsłona technologii Elevate oferuje pomiar tętna pod wodą oraz wyższy czas próbkowania sygnału, co przekłada się na dokładniejsze odczyty.

Pulsoksymetr odnajdziemy w następujących seriach:

  • linii pulsometrów outdoorowych Garmin Fenix 6 (a także starszym modelu Fenix 5 Plus),
  • modelach z serii Garmin Quatix
  • zegarkach dla biegaczy Forerunner 935, 945, 745, 645 i 245,
  • zegarkach taktycznych i wojskowych Garmin Tactix, Instinct,
  • smartwatchach Garmin Venu, Vivoactive, Vivomove,

Pulsoksymetr w zegarkach Garmin może być wykorzystywany w kilku trybach, w zależności od potrzeb. Użytkownik może wybierać pomiędzy pomiarem całodobowym, nocnym, a jednostkowym, dokonywanym na życzenie (tzw. „On Spot”).

Należy pamiętać o tym, aby podczas wykonywania pomiarów sportowiec unikał ruchu, który wpływa na zmianę wyniku. Wyniki może także zaburzać stosowanie kremów do opalania, balsamów oraz pył, kurz i pot osadzające się na wewnętrznej stronie koperty, gdzie znajdują się czujniki optyczne.

Jakie korzyści daje stosowanie zegarka z pulsoksymetrem

Zegarki z pulsoksymetrem można wykorzystywać na dwa sposoby.

Pomiar saturacji służy, jako wskazówka sygnalizująca potencjalne problemy z układem oddechowym lub układem krążenia. Jeżeli odczyt został przeprowadzony prawidłowo, a mimo to wartość wskazuje wynik poniżej zakresu uznanego za standardowy, może to świadczyć o problemach ze zdrowiem. Należy się wtedy udać do lekarza.

Sportowcy mogą wykorzystywać pulsoksymetr do śledzenia adaptacji wysiłkowej organizmu do pracy na dużej wysokości. Nie od dziś wiadomo, że panujące w górach warunki hipoksji upośledzają naturalną zdolność hemoglobiny do transportowania tlenu, wskutek czego wykonywane treningi wydają się być mniej efektywne.

W rzeczywistości, spędzanie czasu na odpowiedniej wysokości prowadzi do natężenia procesów krwiotwórczych i intensyfikacji wydzielania erytropoetyny, a co za tym idzie, zwiększenia przepustowości tlenowej. Innymi słowy, kiedy po wstępnej adaptacji zauważymy powrót do stabilnej formy na dużej wysokości, na nizinach odczujemy dodatkowy zastrzyk mocy i energii.

Rozsądnie stosowany pulsoksymetr ułatwia śledzenie przystosowania wysiłkowego i kontrolę wysokości na której trenujemy.

Kto skorzysta z treningu z pulsoksymetrem?

Pomiar saturacji krwi wykorzystają przede wszystkim biegacze górscy, kolarze terenowi, ale też turyści, którzy często wyjeżdżają w góry.

To przydatne rozwiązanie dla ultramaratończyków (większość zawodów na dystansach ultra odbywa się właśnie w terenie górskim), którzy przez kontrolowany trening w warunkach hipoksyjnych budują bazę tlenową.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości