Dlaczego warto uprawiać trekking rowerowy?

3 marca 2021, 13:24, red, 06
Wielu z ludzi z roku na rok przekonują się do roweru. To świetne zajęcie, mając na uwadze zarówno dbałość o zdrowie, jak i kondycję. Ponadto, w zatłoczonych miastach, to często świetny rodzaj transportu. Niemniej, w artykule podajemy zalety uprawiania trekkingu rowerowego.

Turystyka rowerowa to temat bardzo aktualny i rozwojowy. Bardzo wiele ośrodków wypoczynkowych czy agroturystyki proponuje wypożyczalnię rowerów w celu zorganizowania wycieczek rowerowych. To trend rosnący i bardzo dobrze, bo jazda na dwóch kółkach do gwarancja dobrej kondycji i zdrowia.

Wycieczki rowerowe

Ustalmy jedno. Rower to bardzo ważny środek transportu zarówno w mieście jak i na wsi. Coraz więcej miejscowości decyduje się na instalację wypożyczalni. Szczególnie na wsiach, rower często jest dla starszych i schorowanych jedynym środkiem transportu i możliwością połączenia ze światem. Te osoby nie traktują więc jazdy jako hobby, lecz jako konieczność. Ale dzięki temu na pewno zachowają długo sprawność fizyczną, ponieważ ciągle są w ruchu. Dzięki systematycznej jeździe na rowerze dotlenimy komórki naszego ciała oraz wzmocnimy odporność układu oddechowego i krwionośnego. Pamiętajmy, że zdecydowana większość z nas, tego ruchu w XXI wieku ma za mało. Przez to dopadają nas choroby cywilizacyjne jak otyłość czy nadciśnienie. Dlatego wycieczki rowerowe to świetny sposób na zachowanie zarówno zdrowia jak i dobrej kondycji.

Jazda na rowerze to zdrowie

Roweru używajmy według własnych potrzeb. Należy dostosować częstotliwość przejażdżek, prędkość czy trasy do własnych możliwości i potrzeb. Ważny jest również sprzęt, na którym jeździmy. Są zazwyczaj dostosowane do rodzaju wybieranych przez nas tras. Wyróżniamy rowery: górski, szosowy, trekkingowy, miejski. Najbardziej uniwersalny wydaje się być rower trekkingowy, dedykowany do uprawiania turystyki rowerowej w różnych warunkach terenowych. Wśród różnych modeli trekkingowych znajdziemy coś zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Niezależnie jednak czy wybierzemy rower trekkingowy damski czy męski, z pewnością spisze on się w większości warunków.

Bezpieczna jazda rowerem

Oczywiście każdy rowerzysta jest zobowiązany znać podstawowe zasady związane z przepisami ruchu drogowego, czy jak kto woli z Kodeksem Drogowym. To nie tylko przestrzeganie prawa, ale także dbanie o własne bezpieczeństwo. Nasz rower musi być wyposażony w światła. Pamiętajmy jednak, że to nie samochód, nie ma konieczności używania ich w dzień, a tylko po zmroku. Ponadto bardzo ważne jest, aby rower podsiadał co najmniej jedno światło odblaskowe, co zdecydowanie zwiększa widoczność rowerzysty na drodze. Oprócz tego pamiętajmy o bardzo ważnej kwestii jaką są sprawne hamulce, dodatkowo istnieje konieczność posiadania zainstalowanego sygnału dźwiękowego. Oprócz tego, z punktu widzenia innych uczestników ruchu drogowego, musimy pamiętać o sprawnej sygnalizacji zmiany kierunku naszej jazdy. Pomyślmy także o naszym bezpieczeństwie w kontekście jeżdżenia w kasku. Co prawda, w tym momencie nie ma przepisów, które tego wymagają, jednak jak pokazują badania, jazda w kasku zdecydowanie minimalizuje wystąpienie groźnego urazu w przypadku upadku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości