Wiadomości

Nie płacisz? Nie będziesz miał prądu i wody. Tak ZGM walczy z dłużnikami

1 marca 2021, 11:00
fot. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie
Osoby mieszkające w lokalach socjalnych i nie płacące rachunków to spory problem dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie. Aż 15 z 20 gospodarstw domowych jest objętych wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować w lokalach socjalnych liczniki przedpłatowe. Te zostały uruchomione w poniedziałek 1 marca.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie postanowił walczyć z dłużnikami. Na początek zabrał się za budynek przy ul. Myśliborskiej 23, gdzie znajduje się 20 lokali socjalnych z czego tylko 1 ma tytuł prawny, natomiast 15 gospodarstw domowych objętych jest wyrokiem eksmisyjnym i obecnie bezumownie korzysta z lokalu. Osoby tam mieszkające od lat nie płacą m.in. rachunków za prąd czy wodę. Ich zadłużenie na koniec 2020 roku wyniosło 612 tys. 436 zł, w tym odsetki od nieterminowych wpłat 235 tys. 602 zł. Dlatego też ZGM postanowił zainstalować tam liczniki przedpłatowe. 

- Prace polegały na modernizacji instalacji elektrycznej i wodnej oraz przystosowania jej do montażu systemu służącego do rozliczania zużycia prądu i wody wraz z niezbędnymi robotami. Przebudową objęto 20 lokali socjalnych. Zamontowanie systemu przedpłatowego ma pozwolić na ograniczenie kosztów generowanych przez niepłacących mieszkańców na zaspokojenie swoich życiowych potrzeb w zakresie energii elektrycznej oraz wody i ścieków, które na chwilę obecną są ponoszone w 100% przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz kontrolowaniu płatności za zużyte media – opowiada Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

System został uruchomiony w poniedziałek 1 marca i działa na zasadzie wydania użytkownikowi lokalu karty i doładowania jej po wniesieniu opłaty z góry co umożliwia zużycie określonej objętości/ilości – jest ustalana przez administratora na podstawie wniesionej opłaty. W chwili gdy użytkownik wykorzysta doładowanie dostęp do energii czy wody zostaje odcięty. Aby ponownie móc korzystać z mediów, użytkownik musi zakupić kody/doładować kartę. 

- Jest to jeden z elementów „nowej polityki mieszkaniowej” przyjętej w ubiegłym roku. Wprowadzanie takich rozwiązań technologicznych do zasobu ma na celu kontrolę nad wydatkami a przede wszystkim ich ograniczenie. Ma uczyć i motywować mieszkańców do regularnego wnoszenia opłat za korzystanie z lokali i większej odpowiedzialności za eksploatację mieszkania – podkreśla Nowacki. 

ZGM planuje w tym roku uruchomić taki system również w budynku Metalowca przy ulicy Złotego Smoka 6. Szacunkowa wartość inwestycji to 900 tys. zł. Ponadto ZGM podkreśla, że liczniki przedpłatowe są montowane w każdym remontowanym lokalu mieszkalnym.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości