Wiadomości

Czy warto udostępniać pracownikom samochód służbowy? Wady i zalety

22 lutego 2021, 10:15, materiał partnera
Samochód służbowy w wielu firmach jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy, ale również cennym benefitem pozapłacowym, który skutecznie motywuje pracowników do osiągania lepszych wyników. Wielu pracodawców zastanawia się, czy warto udostępniać samochody służbowe swoim pracownikom. Decyzję o zakupie floty samochodowej warto dobrze przemyśleć. Sprawdź, jakie są wady i zalety udostępniania samochodów służbowych kadrze pracowniczej.

Samochód służbowy dla pracowników - zalety

Jak wynika z badań i ankiet, samochód służbowy to obok pakietu medycznego, laptopa i telefonu, jeden z najbardziej pożądanych dodatków do wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymuje do niego dostęp, jest bardziej lojalny, zmotywowany oraz czuje się doceniony. Większość pracodawców zezwala również na używanie samochodu do celów prywatnych, co również ma ogromne znaczenie dla pracownika. Dzięki temu ma on możliwość zaoszczędzenia na kosztach eksploatacji własnego pojazdu. Więcej na temat zasad wykorzystywania samochodu służbowego w celach prywatnych, przeczytasz we wpisie: https://www.gowork.pl/poradnik/4/kariera/uzywanie-samochodu-sluzbowego-do-celow-prywatnych-umowa-i-zasady.

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w samochody służbowe? Zaletą tego benefitu jest generowanie mniejszych koszty, niż w przypadku przyznania pracownikowi podwyżki. Standardowa podwyżka w wysokości 1 000 zł netto stanowi dla pracodawcy wydatek w granicach około 1 600 zł. Tymczasem przeznaczenie tysiąca złotych na długoterminowy wynajem samochodu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Co więcej, pracodawca może odliczyć ten koszt od podatku. Jeśli natomiast rozważa on podniesienie klasy samochodu, będzie musiał dopłacić jedynie 300-400 zł do kwoty leasingu.

Posiadanie floty samochodowej to także wizytówka firmy - świadczy ona o wysokim prestiżu oraz dobrej kondycji finansowej i może być kartą przetargową podczas pozyskiwania nowych pracowników.

Wady udostępniania samochodu służbowego pracownikom

Wadą korzystania z samochodu służbowego przez pracownika jest ryzyko, że będzie on udostępniał pojazd osobom trzecim. Za spowodowanie kolizji lub wypadku, w wyniku której dojdzie do uszkodzenia czyjegoś mienia lub zdrowia, odpowiedzialność ponosi właściciel pojazdu, czyli pracodawca. Nawet jeśli jego sprawcą była osoba, która nie jest pracownikiem firmy. Co więcej, poszkodowany ma możliwość wyboru tego, od kogo będzie dochodził zadośćuczynienia lub odszkodowania. Swoje powództwo może zatem skierować przeciwko firmie, która jest właścicielem pojazdu lub ubezpieczycielowi. W takiej sytuacji nawet mimo posiadania OC, pracodawca będzie musiał wziąć udział w procesie. Kolejną kwestią jest przekroczenie progu polisy ubezpieczeniowej, co może mieć miejsce w przypadku kolizji z udziałem pociągów pasażerskich, lub gdy kierujący pojazdem uszkodzi ważny element infrastruktury. Odpowiedzialność finansową za prowadzenie kosztownych prac naprawczych, w takiej sytuacji również ponosi pracodawca.

Jakie jeszcze są wady korzystania z samochodu służbowego przez pracownika? Problemem może być nieprzywiązywanie wagi do dbałości o czystość pojazdu. W takim wypadku konieczne jest wprowadzenie jasnych zasad użytkowania samochodu służbowego.

Posiadanie floty samochodowej to dla firmy duży wydatek. I chodzi nie tylko o koszt zakupu aut, ale również ich utrzymania. Pracodawcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą mieć na uwadze, że będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni kilkaset tysięcy złotych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości