Po otrzymaniu kwoty nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracodawca zobowiązany jest zwrócić pracownikowi sfinansowaną przez niego część składek.
Od wynagrodzenia nauczyciela potrąca się należne składki i zaliczki na podatek dochodowy.
Składki na ubezpieczenia społeczne pracownika są współfinansowane ze środków pracodawcy i środków pracownika w zakresie i na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Z kolei z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, że składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika finansowana jest z jego środków, a więc z wynagrodzenia pracownika.
Zwrot nienależnie opłaconych składek następuje na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Nie ulega wątpliwości, że płatnik składek zobowiązany jest zwrócić ubezpieczonemu pracownikowi sfinansowaną przez niego kwotę nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Zwrot nadpłaconych składek stanowi przychód pracownika, z tytułu stosunku pracy, który należy doliczyć do wynagrodzenia pracownika.
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych użyte w tej ustawie pojęcie „przychodu” oznacza przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (…) - art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Przychodem pracownika, zgodnie natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zatem zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód pracownika.
Skoro zwrot nadpłaty składek jest przychodem pracownika z tytułu stosunku pracy, to należy go wypłacić pracownikowi, a więc dolicza się go do wynagrodzenia.
Podobne stanowisko wyraził Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w piśmie z 16 marca 2004 roku, US-24/2170/415/4/2004, który wskazał, że: „Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, sfinansowana przez pracownika, zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek), stanowi de facto przychód ze stosunku pracy. Stąd też kwotę zwróconych składek - bez względu na to, czy jest to zwrot składek pobranych od pracownika w ubiegłych latach podatkowych czy w bieżącym roku – pracodawca dolicza do wynagrodzenia i do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy”.
W konsekwencji środki wypłacone pracownikom z tytułu wypłaconych składek z FUS wliczają się do dodatku uzupełniającego nauczycieli, o którym mowa w art. 30a Karty Nauczyciela.
Płatnik składek zobowiązany jest zwrócić ubezpieczonemu pracownikowi sfinansowaną przez niego kwotę nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Joanna Swadźba
Ekspert Portalu Oświatowego
www.portaloswiatowy.pl
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |