Uprawa roślin to nie wszystko! Zobacz, jak jeszcze można wykorzystać szklarnie ogrodowe

19 stycznia 2021, 16:38
Szklarnie to proste konstrukcje, które kojarzą nam się przede wszystkim z uprawą roślin. Jeśli pozwolimy sobie jednak na nieszablonowe myślenie, stelaż pokryty szklanymi lub poliwęglanowymi płytami może służyć nam na wiele innych sposobów. Poznaj te najciekawsze!

Szklarnia? Po pierwsze do uprawy roślin!

Nie ma wątpliwości co do tego, że najczęściej szklarnie stawia się po to, aby zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu wrażliwym odmianom warzyw i owoców. Dobrze urządzona szklarnia uchroni je przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi i zapewni odpowiednią temperaturę dla roślin, nawet gdy poza nią jest jeszcze dla nich nieco za zimno. Szklarnia sprzyja wydłużeniu i przyspieszeniu okresu wegetacji i bez wątpienia powinien mieć ją każdy zapalony ogrodnik.

Wystarczy jednak popuścić nieco wodze fantazji, aby znaleźć inne ciekawe zastosowania szklarni. Ogromną zaletą nowoczesnych konstrukcji tego typu jest ich lekkość, łatwość montażu, odporność na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia, a także wielkość. To pozwala wykorzystać je nie tylko do uprawy roślin. W sklepach internetowych możemy znaleźć bogatą ofertę szklarni ogrodowych, różne kształty i rozmiary możemy porównać na przykład na ogrodosfera.pl – wybierając odpowiednią będziemy mogli cieszyć się jej praktycznym zastosowaniem, nawet gdy nie mamy ręki do warzyw.

Zastosowania szklarni, które mogą Cię zaskoczyć!

Jak wykorzystać szklarnię, jeśli nie do uprawy roślin? Poznaj 5 najciekawszych, nietypowych zastosowań tego typu konstrukcji, dzięki którym nie będzie kojarzyła się już wyłącznie z brudną pracą w ogrodzie.

Kącik kawowy w szklarni ogrodowej fot. Ogrodosfera.pl

Przydomowa altana

Brakuje Ci przytulnego miejsca, w którym możesz spędzić miło czas, wypić kawę i porozmawiać z przyjaciółmi? Wykorzystaj szklarnię jako altanę i ciesz się relaksem w ogrodzie niezależnie od tego, jaka jest pogoda. Zyskujesz przestronne, pełne słońca miejsce do odpoczynku – wystarczy wyłożyć podłogę np. odporną deską szalówkową, wstawić stół i krzesła lub wygodne miękkie sofy, a także zadbać o klimatyczne oświetlenie. Wykorzystanie konstrukcji szklarniowej jako altany jest nie tylko praktyczne, ale też efektowne.

Letnie biuro

Tego typu przeszkloną altanę możesz wykorzystać również jako miejsce, w którym będziesz pracować latem. To dobry pomysł, zwłaszcza gdy trudno o spokojny i dobrze nasłoneczniony kącik biurowy w domu. Wystarczy zaaranżować szklarnię, wstawiając do niej biurko i wygodne siedzisko, aby móc pracować w ciszy, wśród zieleni, bez obaw o deszcz czy wiatr, w naturalnym świetle, które nie męczy oczu. Pamiętaj tylko, aby dociągnąć do swojego letniego biura prąd (wystarczy przedłużacz), bo potrzebuje go większość biurowych urządzeń.

Biuro w szklarni poliwęglanowej Palram fot. Ogrodosfera.pl

Ogród zimowy

Przeszklona konstrukcja doskonale sprawdza się także jako oranżeria, czyli modny w ostatnim czasie zimowy ogród. Jeśli chcesz cieszyć się odpoczynkiem wśród roślin również zimą, wykorzystaj szklarnię do stworzenia przydomowej oazy pełnej zieleni. Przeszklenia chronią rośliny przed chłodem, wiatrem i deszczem, a jednocześnie zapewniają im odpowiednie nasłonecznienie, co umożliwia hodowanie w takiej oranżerii nawet egzotycznych odmian roślin np. bananowców czy palm. Wystarczy, że zadbasz o ogrzewanie szklarni i zyskasz możliwość relaksu w ogrodzie, nawet gdy nadejdą chłodniejsze dni.

Ogród zimowy Sun Room Palram fot. Ogrodosfera.pl

Kryty basen pod szklarnią

Szklarnię możemy wykorzystać też do tego, aby stworzyć zadaszenie nad przydomowym basenem. Będziemy mogli cieszyć się kąpielą dużo dłużej (szklarnia ochroni przed deszczem czy chłodnymi podmuchami wiatru), a konstrukcja osłoni basen i zapobiegnie zabrudzeniom wody np. przez spadające liście. Co więcej, szklarnia postawiona nad basenem ułatwia zamontowanie oświetlenia lub ogrzewania (parasol grzewczy sprawdzi się tu idealnie), a to kolejny powód do tego, żeby korzystać z basenu częściej i dużo bardziej komfortowo.

Miejsce do medytacji

Ostatnia propozycja to coś dla tych, którzy uwielbiają być blisko natury i czerpią z niej energię do życia. Pozornie zwykła szklarnia może zamienić się w magiczne miejsce stworzone z myślą o praktykach takich jak joga czy medytacja. Przezroczyste ściany nie odgradzają nazbyt od otaczającej nas przyrody, a jednocześnie zapewniają potrzebną ciszę i spokój. Kącik do medytacji w szklarni zaaranżujesz łatwo: wystarczą miękkie dywany lub maty, koce, poduszki i oczywiście oświetlenie, dzięki któremu możesz medytować, kiedy tylko najdzie Cię ochota.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości