Wiadomości

Jak zostać strażakiem?

18 stycznia 2021, 09:51, red,25
Służba w straży pożarnej to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja, do której potrzebne jest swoiste powołanie. Jest to praca trudna, wymagająca i stresująca. Każdego roku mimo to wielu kandydatów chce wstąpić w szeregi Państwowej Straży Pożarnej.
Przede wszystkim tę kwestię należy dobrze przemyśleć. Czy faktycznie wiemy, na czym polega praca strażaka, czy tylko mogliśmy ją obserwować na filmach. Nim będziemy aplikować o możliwość takiej służby, warto zapoznać się na przykład z różnymi detalami, które towarzyszą strażakowi na co dzień. Pomoże w tym sklep strażacki: https://strefa998.pl/, w którym można obejrzeć sprzęt strażacki. Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że zaopatrzony w sprzęt pożarniczy ruszasz, by ratować komuś życie?
 
Podstawowe wymagania dla każdego kandydata
 
Przede wszystkim kandydat na strażaka musi posiadać polskie obywatelstwo i nie mieć ograniczonych praw publicznych. Wykluczona jest także karalność, również za przestępstwa skarbowe. Osoba, która chce zostać strażakiem musi mieć także średnie wykształcenie. Warto dobrze ocenić także swoje warunki, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Strażak nie tylko gasi pożar, ale także ratuje ludzi z płonących budynków, a także udziela im pomocy w innych sytuacjach kryzysowych, na przykład po wypadku samochodowym. Musi umieć posługiwać się wieloma sprzętami, takimi jak kamera termowizyjna, którą można zobaczyć tutaj:https://strefa998.pl/152-kamery-termowizyjne, ale kwestie techniczne mają tak naprawdę drugorzędne znaczenie.
 
Dlaczego nie każdy może zostać strażakiem?
 
Czasami liczą się względy fizyczne, jak na przykład niedostateczna sprawność czy stan zdrowia, ale równie często decydują o tym względy psychiczne. Nietrudno się domyślić, jak bardzo odpornym na stres trzeba być, by móc wykonywać ten zawód. Strażak codziennie styka się z tragediami ludzkimi i śmiercią. Musi zachować zimną krew w każdej sytuacji. Powinien też wykazywać się niezwykłą odwagą, ponieważ tam, gdzie inne służby z wielu względów nie mogą pomóc, wkracza właśnie strażak. Nawet takie z pozoru błahe detale, jak lęk wysokości czy też brak umiejętności dobrego pływania dyskwalifikują kandydata. Tak samo rygorystycznie patrzy się na jego warunki psychiczne.
 
Alternatywa dla służby państwowej
 
Osoby, które bardzo chcą pomagać innym będąc strażakiem, jednakże z pewnych względów nie nadają się na zawodowego strażaka, mogą przystąpić do OSP. Jest to dużo prostsze, a wymagania są mniejsze. Należy jedynie odbyć odpowiednie przeszkolenie i odbyć okres próbnej służby, który w dużej mierze zadecyduje o tym, czy kandydat nadaje się do pracy, którą chce podjąć. Warto wiedzieć, że strażak OSP nie otrzymuje tradycyjnego wynagrodzenia, ale ekwiwalent pieniężny za godziny pracy. Zwykle wynosi on nie więcej niż 20 zł za godzinę wykonywania swoich obowiązków. Jest to więc raczej sposób na to, by pomagać innym, niż by zarobić. Mimo to każdego roku do OSP zgłasza się wielu kandydatów skłonnych poświęcić swój czas by ratować ludzi, mienie i wykonywać inne prace, których może się podjąć tylko strażak, poniewaz posiada odpowiednie przeszkolenie oraz sprzęt.

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości