Wiadomości

Gorzowianie coraz częściej nie chcą robić testów na koronawirusa

13 stycznia 2021, 11:27
fot. Marcin Kluwak
Lekarze rodzinni z Gorzowa przyznają wprost, że coraz więcej osób nie chce robić testów na koronawirusa. Wielu pacjentów, kiedy słyszy, że ma zrobić test tłumaczy się, że nie chce wpędzić siebie i rodziny w kwarantannę. Natomiast pozostali po prostu rozłączają się i nie odbierają telefonów, kiedy lekarz próbuje się do nich dodzwonić i przekonać do testu.

Coraz więcej osób odmawia wykonania testów na koronawirusa. Takie zjawisko jest w ostatnim czasie zauważalne również w Gorzowie. Osoby u której lekarz rodzinny podejrzewa zakażenie COVID-19 mówią wprost, że nie zrobią testu, ponieważ chcą uniknąć izolacji. 

- Rozmawiałam z moimi kolegami po fachu i takie sytuacje zdarzają się w Gorzowie bardzo często. Pacjenci, kiedy słyszą, że mają podejrzenie COVID-19 i powinni wykonać test, to mają dwa sposoby zachowań. Jedni tłumaczą się, że nie będę robili testu, ponieważ nie chcą stracić pracy, wpędzić rodziny w kwarantannę i na tym kończy się rozmowa. Drudzy, kiedy tylko słyszą o teście, od razu rozłączają się – opowiada w rozmowie z reporterką Polsat News doktor Elżbieta Płonka, lekarz rodzinny z Gorzowa.

Lekarze rodzinni podkreślają, że takie zachowanie pacjentów jest po prostu nieodpowiedzialne. Tłumaczą, że taka osoba robi krzywdę nie tylko sobie, ale również wszystkim z którymi ma styczność, w tym również swojej rodzinie. A jedyne co mogą zrobić, to tylko zaapelować do pacjentów, aby nie rezygnowali z badania i leczenia, ponieważ zdarzają się bardzo ciężkie przypadków osób u których potwierdzono koronawirusa. 

- Oczywiście próbujemy po raz drugi skontaktować się z takimi osobami, które się rozłączyły. Niestety kiedy oddzwaniamy, pacjenci nie odbierają telefonu, bo wiedzą, że przychodnia dzwoni. Nie zdarzyło mi się, abym uzyskała po raz drugi kontakt z taką osobą. Jest to poważny problem. Dlatego apeluję do wszystkich osób, które mają podejrzenie koronawirusa, żeby tego nie lekceważyli i poszli zrobić test. Zaszkodzą nie tylko sobie, ale również rozszerzają pandemię i przenoszą wirusa na inne osoby – podkreśla Płonka.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości