Czym jest niezależność energetyczna?
W kontekście budownictwa mieszkalnego niezależność energetyczną można zdefiniować jako zastosowanie przy budowie domu rozwiązań i technologii, pozwalających na wytwarzanie energii elektrycznej, przy jednoczesnym jej racjonalnym rozdysponowaniu na własny użytek oraz mających na celu ograniczyć jej pobór od dostawcy (lub całkowicie go zastąpić), skutkując tym samym obniżeniem (lub wyeliminowaniem) rachunków za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.
Jak stać się niezależnym energetycznie?
Głównym sposobem na uniezależnienie się od dostawców energii jest montaż przydomowej mikroinstalacji. Najpopularniejszym i najefektywniejszym jej rodzajem, z uwagi między innymi na prostotę w montażu i praktycznie bezobsługową eksploatację jest fotowoltaika. Pozwala ona na uzyskiwanie prądu elektrycznego z energii słonecznej. Wyprodukowana w ten sposób energia może zostać przeznaczona na potrzeby bieżącego zasilenia odbiorników domowych, jak również zostać w efektywny sposób wykorzystana do ogrzewania budynku za pomocą podczerwieni, emitowanej przez panele i/lub folie grzewcze. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie jej do zasilenia pompy ciepła ogrzewającej budynek i zaopatrującej go w ciepłą wodę użytkową.
Korzyści płynące z niezależności energetycznej
Główną korzyścią płynącą z uniezależnienia się względem dostawcy energii elektrycznej jest obniżenie rachunków i uodpornienie się na wzrost cen energii, co w kontekście ich prognozowanych podwyżek nabiera większego znaczenia. Co więcej, warto zauważyć, że wzrost cen spowoduje skrócenie okresu zwrotu z inwestycji, a co za tym idzie – zwiększenie generowanych z tego tytułu oszczędności.
Efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej w celu zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku pozwala ponadto znacząco obniżyć lub całkowicie wyeliminować koszty ogrzewania.
Dodatkowo, przydomowa mikroinstalacja fotowoltaiczna, wyposażona w baterię akumulatorów i współpracująca z systemem elektroenergetycznym w sposób hybrydowy może zagwarantować podtrzymanie ciągłości zasilania budynku w przypadku przerwy w dostawach prądu wywołanych awariami w sieci elektroenergetycznej.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że koncepcja wolności energetycznej z uwagi na wykorzystywanie w pełni odnawialnych źródeł energii, poza aspektem ekonomicznym jest także atrakcyjna w kontekście dbałości o środowisko.
Instalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?
Decydując się na instalację fotowoltaiczną należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dlatego wybierając firmę, której zlecimy założenie instalacji powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością oraz doświadczeniem w branży.
Montaż instalacji fotowoltaicznej poprzedza audyt, dzięki któremu dowiadujemy się czy dach naszego domu nadaje się do zamontowania paneli oraz jakiej wielkości instalacji potrzebujemy. Niektóre firmy, np. Stilo Energy proponują darmowy audyt w ramach swoich usług. Dopiero po wykonaniu audytu decydujemy czy chcemy zamontować instalację czy nie.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |