Wiadomości

Fotowoltaika odpowiedzią na rosnące ceny prądu

8 stycznia 2021, 08:18, Materiał zewnętrzny, 10
Rozwój technologii sprawił, że działający do niedawna system, w którym odbiorcy pełnią rolę wyłącznie konsumentów, zdanych na łaskę, bądź niełaskę dostawców energii, przestaje obowiązywać. Dostępne są bowiem rozwiązania, za sprawą których mogą oni pełnić rolę prosumentów i w znaczącym stopniu ograniczyć, a nawet całkowicie zrezygnować z dostaw energii.

Czym jest niezależność energetyczna?

W kontekście budownictwa mieszkalnego niezależność energetyczną można zdefiniować jako zastosowanie przy budowie domu rozwiązań i technologii, pozwalających na wytwarzanie energii elektrycznej, przy jednoczesnym jej racjonalnym rozdysponowaniu na własny użytek oraz mających na celu ograniczyć jej pobór od dostawcy (lub całkowicie go zastąpić), skutkując tym samym obniżeniem (lub wyeliminowaniem) rachunków za prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

Jak stać się niezależnym energetycznie?

Głównym sposobem na uniezależnienie się od dostawców energii jest montaż przydomowej mikroinstalacji. Najpopularniejszym i najefektywniejszym jej rodzajem, z uwagi między innymi na prostotę w montażu i praktycznie bezobsługową eksploatację jest fotowoltaika. Pozwala ona na uzyskiwanie prądu elektrycznego z energii słonecznej. Wyprodukowana w ten sposób energia może zostać przeznaczona na potrzeby bieżącego zasilenia odbiorników domowych, jak również zostać w efektywny sposób wykorzystana do ogrzewania budynku za pomocą podczerwieni, emitowanej przez panele i/lub folie grzewcze. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie jej do zasilenia pompy ciepła ogrzewającej budynek i zaopatrującej go w ciepłą wodę użytkową.

Korzyści płynące z niezależności energetycznej

Główną korzyścią płynącą z uniezależnienia się względem dostawcy energii elektrycznej jest obniżenie rachunków i uodpornienie się na wzrost cen energii, co w kontekście ich prognozowanych podwyżek nabiera większego znaczenia. Co więcej, warto zauważyć, że wzrost cen spowoduje skrócenie okresu zwrotu z inwestycji, a co za tym idzie – zwiększenie generowanych z tego tytułu oszczędności.

Efektywne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej w celu zaspokojenia potrzeb cieplnych budynku pozwala ponadto znacząco obniżyć lub całkowicie wyeliminować koszty ogrzewania.

Dodatkowo, przydomowa mikroinstalacja fotowoltaiczna, wyposażona w baterię akumulatorów i współpracująca z systemem elektroenergetycznym w sposób hybrydowy może zagwarantować podtrzymanie ciągłości zasilania budynku w przypadku przerwy w dostawach prądu wywołanych awariami w sieci elektroenergetycznej.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że koncepcja wolności energetycznej z uwagi na wykorzystywanie w pełni odnawialnych źródeł energii, poza aspektem ekonomicznym jest także atrakcyjna w kontekście dbałości o środowisko.

Instalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dlatego wybierając firmę, której zlecimy założenie instalacji powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością oraz doświadczeniem w branży.

Montaż instalacji fotowoltaicznej poprzedza audyt, dzięki któremu dowiadujemy się czy dach naszego domu nadaje się do zamontowania paneli oraz jakiej wielkości instalacji potrzebujemy. Niektóre firmy, np. Stilo Energy proponują darmowy audyt w ramach swoich usług. Dopiero po wykonaniu audytu decydujemy czy chcemy zamontować instalację czy nie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości