Wiadomości

Matki wcześniaków będą mogły zaszczepić się przeciwko COVID-19

4 stycznia 2021, 17:07
fot. WSzW
Jak informuje Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, matki wcześniaków, które przebywają na noworodkowym OIOM-ie, będą mogły zaszczepić się przeciwko COVID-19 już w etapie „zero”. Dzięki temu będą mogły odwiedzać swoje dzieci w szpitalu bez żadnych przeszkód. Do tej pory, rodzice takich dzieci otrzymywali od personelu jedynie zdjęcia swoich pociech.

Obecnie szczepieniami przeciwko COVID-19 objęta jest tzw. grupa „zero” w skład której wchodzą przede wszystkim medycy, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medyczny, a także pracownicy domów pomocy społecznej czy pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Jak poinformował w poniedziałek 4 stycznia Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie, szczepieniami przeciwko COVID-19 w etapie „zero” zostaną objęte również matki wcześniaków. Chodzi o dzieci, które są hospitalizowane na oddziale noworodkowym z pododdziałem intensywnej opieki nad noworodkiem w gorzowskim szpitalu.

-To konsekwencja decyzji ministra zdrowia, na mocy której matki dzieci przebywających na noworodkowych OIOM-ach zostały włączone do tzw. grupy zero. Będą szczepione zgodnie z procedurą zgłaszania niemedycznych pracowników sektora ochrony zdrowia. Dzięki szczepionce, matki będą mogły odwiedzać swoje dzieci w szpitalu bez żadnych przeszkód – tłumaczy Agnieszka Wiśniewska, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Matki, które spełniają wymagania powinny pobrać z oświadczenie i formularz zgody na przetwarzanie danych osobowych z zakładki „ Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID” na stronie www.szpital.gorzow.pl. Następnie należy je wypełnić i przesłać do szpitala skan tego dokumentu na adres rejestracja@szpital.gorzow.pl.

- Szpital ustali termin szczepienia i poinformuje o nim mamę małego pacjenta. Nowe rozwiązanie ma pomóc utrzymać więź między matką, a noworodkiem. Do tej pory rodzice wcześniaków od personelu oddziału intensywnej terapii nad noworodkiem dostawali zdjęcia swoich pociech. Jednak specjaliści podkreślają, że dla dzieci, których życie płodowe zakończyło się zbyt wcześnie, kontakt z matką ma nie tylko znaczenie emocjonalne, ale także bardzo pozytywnie wpływa na terapię wcześniaka – opowiada Wiśniewska.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości