Wiadomości

Rząd wprowadza "narodową kwarantannę". Będzie zakaz przemieszczania w Sylwestra

17 grudnia 2020, 17:49
fot. archiwum
Podczas specjalnej konferencji prasowej w czwartek 17 grudnia rząd ogłosił nowe restrykcje, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku. Najpoważniejszymi zmianami jest ponowne zamknięcie galerii handlowych, a także wprowadzenie godziny policyjnej w noc sylwestrową. Ponadto wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie.

- Każdy, kto będzie wyłamywał się z obostrzeń dotychczasowych i obecnie wprowadzanych, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale też swoich bliskich, osób ze swojego otoczenia. - mówił podczas konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia i podkreślił, że same apele to za mało. Dlatego też rząd postanowił wprowadzić "kwarantannę narodową" od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku.

Sylwester na nowych zasadach

Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. Jednak jak podkreśla minister zdrowia, wszelkie imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. Dlatego rząd apeluje, aby zostać w domu i nie organizować imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników.

Dlatego też w sylwestrową noc zostanie wprowadzona godzina policyjna. W czwartek 31 grudnia od godz. 19 do piątku 1 stycznia 2021 roku do godz. 6 rano w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku

- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe

- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

- Zamknięte stoki narciarskie

- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego

- 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Nadal będą obowiązywać dotychczasowe obostrzenia

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości