Wiadomości

Rząd wprowadza "narodową kwarantannę". Będzie zakaz przemieszczania w Sylwestra

17 grudnia 2020, 17:49
fot. archiwum
Podczas specjalnej konferencji prasowej w czwartek 17 grudnia rząd ogłosił nowe restrykcje, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku. Najpoważniejszymi zmianami jest ponowne zamknięcie galerii handlowych, a także wprowadzenie godziny policyjnej w noc sylwestrową. Ponadto wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie.

- Każdy, kto będzie wyłamywał się z obostrzeń dotychczasowych i obecnie wprowadzanych, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale też swoich bliskich, osób ze swojego otoczenia. - mówił podczas konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia i podkreślił, że same apele to za mało. Dlatego też rząd postanowił wprowadzić "kwarantannę narodową" od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku.

Sylwester na nowych zasadach

Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. Jednak jak podkreśla minister zdrowia, wszelkie imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. Dlatego rząd apeluje, aby zostać w domu i nie organizować imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników.

Dlatego też w sylwestrową noc zostanie wprowadzona godzina policyjna. W czwartek 31 grudnia od godz. 19 do piątku 1 stycznia 2021 roku do godz. 6 rano w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku

- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe

- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

- Zamknięte stoki narciarskie

- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego

- 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Nadal będą obowiązywać dotychczasowe obostrzenia

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości