Wiadomości

Trwa demontaż rusztowania wokół katedry

15 grudnia 2020, 18:11
fot. gorzowianin.com
Po ponad trzech latach rozpoczął się demontaż rusztowania, które zostało ustawione wokół wieży gorzowskiej katedry. Jednak nie oznacza to zakończenia remontu samej świątyni. Wciąż trwają prace wewnątrz. Nie wiadomo również, kiedy wierni wrócą do katedry.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło sobotę 1 lipca 2017 roku. W mieście trwały wówczas Dni Gorzowa i tysiące mieszkańców bawiło się na nadwarciańskich błoniach. Kiedy ogień pojawił się pod kopułą wieży, w tym czasie w środku odbywała się msza św. W akcji gaśniczej brało udział ponad 300 strażaków, którzy przez ponad 24 godziny walczyli z żywiołem. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa wieża katedry, a dół świątyni został zalany.

Remont gorzowskiej katedry ruszył w listopadzie 2017 roku i trwa do tej pory. Natomiast pierwsze ciężarówki z elementami rusztowania przyjechały do Gorzowa 18 października 2017 roku. Jego montaż ukończony w listopadzie 2017 roku. Miesięczny koszt wynajmu rusztowania to 80 tys. zł netto – za rusztowanie odpowiada firma, która specjalizuje się w budynkach sakralnych.

W końcu po ponad trzech latach rusztowanie znika i odsłania odnowioną elewację kościoła. Jeszcze na początku grudnia rusztowanie sięgało hełmu katedry. Po tym, jak na wieży został zamontowany nowy, czarny zegar (poprzedni został zniszczony w wyniku pożaru), rozpoczął się demontaż elementów rusztowania.

We wtorek 15 grudnia trwały intensywne prace przy rozbiórce rusztowania. Było ono ściągane piętro po piętrze i spuszczane na dół po kilka elementów za pomocą specjalnej liny. Tym samym firmie udało się zdemontować już rusztowanie z połowy wieży.

Demontaż rusztowania nie oznacza jednak końca prac w samej katedrze. Jeżeli chodzi o katedralną wieżę, to wewnątrz trwają prace związane z przygotowaniem przestrzeni dla osób zwiedzających oraz miejsca na wystawę. W przypadku nowego zegara, jego mechanizm zostanie zainstalowany najprawdopodobniej na wiosnę 2021 roku, kiedy zakończą się prace wewnątrz wieży. Ostatnie prace trwają również w samym wnętrzu katedry. W środku została ułożona nowa posadzka, która jest podgrzewana, prezbiterium zostało poddane renowacji, pojawiły się również nowe ławki, boczne ołtarze i nowe oświetlenie. Według oficjalnych danych sprzed roku, koszt remontu katedry to 20 mln zł. Jednak ta kwota może być dużo wyższa.

Nie wiadomo również, kiedy wierni wrócą do katedry. Jeszcze na początku września ksiądz proboszcz Zbigniew Kobus zapowiadał, że uroczysta msza św. wraz z ponownym poświęceniem kościoła miała odbyć się w piątek 23 października. Jednak do tego nie doszło. Jeszcze niedawno mówiło się o pasterce 24 grudnia, ale oficjalnego terminu wciąż nie ma i są to tylko spekulacje.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości