Wiadomości

Robot chirurgiczny Da Vinci wkrótce w gorzowskim szpitalu

24 września 2020, 15:17
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie przygotowuje się do zakupu jednego z najnowocześniejszych w kraju robotów chirurgicznych. Da Vinci to urządzenie, które wspomaga wykonywanie zabiegów chirurgicznych. W gorzowskim szpitalu już rozpoczął się proces certyfikacji, którego efektem ma być potwierdzenie umiejętności i doświadczenia zespołów chirurgicznych obsługujących robota.

Robot chirurgiczny Da Vinci to urządzenie, które pozwala na wspomaganie Technologie wykorzystane w systemie Da Vinci umożliwiają osiągnięcie precyzji cięcia przekraczającej możliwości ludzkich rąk, zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.
Robot Da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Może być wykorzystywany także w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej, ginekologii oraz laryngologii.

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. zamierza kupić robota chirurgicznego Da Vinci dzięki pomocy finansowej Zarządu Województwa Lubuskiego. 10 milionów na ten cel ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych.

Zakup urządzenia wspiera także senator Władysław Komarnicki. W liście skierowanym do prezesa gorzowskiego szpitala czytamy m.in.: „(..) jako Senator Ziemi Lubuskiej oraz mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego chciałbym wyrazić swoje głębokie uznanie i podziękować za decyzję, dzięki której Wojewódzki Szpital w Gorzowie Wlkp. Będzie mógł wzbogacić się o bardzo nowoczesne urządzenie – zakup robota Da Vinci. Na początku maja sam byłem operowany za pomocą tego sprzętu i wiem doskonale jak działa i jakie korzyści niesie dla pacjentów. Uważam, że to wielka rzecz dla naszych mieszkańców! Z całą pewnością uratuje niejedno życie (...) „

Szpital w Gorzowie będzie pierwszą certyfikowaną lecznicą w regionie, która będzie miała takie urządzenie, w Polsce – dziesiątą. Władze lecznicy chcą, aby urządzenie znalazło się w szpitalu do końca 2020 roku. Pierwsze operacje mają się obywać wiosną przyszłego roku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości