Robot chirurgiczny Da Vinci wkrótce w gorzowskim szpitalu

24 września 2020, 15:17
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie przygotowuje się do zakupu jednego z najnowocześniejszych w kraju robotów chirurgicznych. Da Vinci to urządzenie, które wspomaga wykonywanie zabiegów chirurgicznych. W gorzowskim szpitalu już rozpoczął się proces certyfikacji, którego efektem ma być potwierdzenie umiejętności i doświadczenia zespołów chirurgicznych obsługujących robota.

Robot chirurgiczny Da Vinci to urządzenie, które pozwala na wspomaganie Technologie wykorzystane w systemie Da Vinci umożliwiają osiągnięcie precyzji cięcia przekraczającej możliwości ludzkich rąk, zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.
Robot Da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Może być wykorzystywany także w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej, ginekologii oraz laryngologii.

Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. zamierza kupić robota chirurgicznego Da Vinci dzięki pomocy finansowej Zarządu Województwa Lubuskiego. 10 milionów na ten cel ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych.

Zakup urządzenia wspiera także senator Władysław Komarnicki. W liście skierowanym do prezesa gorzowskiego szpitala czytamy m.in.: „(..) jako Senator Ziemi Lubuskiej oraz mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego chciałbym wyrazić swoje głębokie uznanie i podziękować za decyzję, dzięki której Wojewódzki Szpital w Gorzowie Wlkp. Będzie mógł wzbogacić się o bardzo nowoczesne urządzenie – zakup robota Da Vinci. Na początku maja sam byłem operowany za pomocą tego sprzętu i wiem doskonale jak działa i jakie korzyści niesie dla pacjentów. Uważam, że to wielka rzecz dla naszych mieszkańców! Z całą pewnością uratuje niejedno życie (...) „

Szpital w Gorzowie będzie pierwszą certyfikowaną lecznicą w regionie, która będzie miała takie urządzenie, w Polsce – dziesiątą. Władze lecznicy chcą, aby urządzenie znalazło się w szpitalu do końca 2020 roku. Pierwsze operacje mają się obywać wiosną przyszłego roku.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości