Wiadomości

Roboty w służbie neurochirurgów

4 grudnia 2020, 09:53
fot. WSzW
Neurochirurdzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w czwartek 3 grudnia testowali robota chirurgicznego ExcelsiusGPS wykorzystywanego w operacjach kręgosłupa. Wykonywali krótkie zabiegi na specjalnie zaprojektowanym fantomie, w którym umieszczono wydrukowany na drukarce 3D kręgosłup rzeczywistego pacjenta.

Robot chirurgiczny ExcelsiusGPS to urządzenie zaprojektowane przez neurochirurgów dla neurochirurgów; do minimum eliminuje możliwe błędy ludzkie. W projektowaniu brało udział 100 chirurgów kręgosłupa ze Stanów Zjednoczonych To jedno z 120 urządzeń na całym świecie. W Polsce takie roboty mają tylko 2 szpitale.

- Jest urządzeniem niezwykle precyzyjnym – mówi Paweł Hadała, dyrektor regionalny producenta robota. - Dla pacjenta to oznacza zmniejszenie ryzyka powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji i mniejsze niż przy standardowych operacjach blizny. Dla personelu medycznego – to zmniejszenie narażenia na promieniowanie jonizujące oraz eliminacja zmęczenia zespołu operatorskiego, i pewność, że pierwszy i ostatni zabieg będą tak samo dokładne .

Dzięki robotowi znaczną część przygotowań do operacji wykonuje się w oddziale. Tam lekarz przeprowadza symulacje i określa najbardziej optymalną dla danego pacjenta drogę dojścia do operowanej części kręgosłupa. System przetwarza obrazy zarejestrowane metodą tomografii komputerowej wykonane przez zabiegiem i obrazy fluoroskopowe rejestrowane podczas zabiegu i wyświetla je na ekranie monitora w różnych widokach. A specjalnie skonstruowane ramię wykonuje ruchy zaprogramowane przez lekarza.

W trakcie zabiegu chirurgicznego system prowadzi instrumenty w taki sposób, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga i śledzi pozycję instrumentów chirurgicznych w ciele pacjenta oraz nieustannie aktualizuje pozycję instrumentu na tych obrazach.

- Dla lekarza możliwość wykorzystania takiego robota to skok cywilizacyjny – chwali urządzenie Aleh Dziamchuk, neurochirurg z gorzowskiego szpitala. - Urządzenie nie zastąpi człowieka, ale jest dla niego ogromnym wsparciem.

Obecnie testowane i wykorzystywane w klinikach na całym świecie urządzenie posiada oprogramowanie wspomagające przeprowadzania operacji kręgosłupa. Wkrótce będzie też można go użyć do operacji z zakresu neurochirurgii głowy. Zespoły specjalistów już pracują nad kolejna funkcjonalnością robota i wykorzystaniem do operacji ortopedycznych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości