Wiadomości

Gorzowski PET ma już 2 lata

11 grudnia 2020, 13:21
fot. WSzW
Mijają 2 lata, odkąd Pracownia PET/CT w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła wykonywanie badań PET/C dla pacjentów województwa lubuskiego. W tym czasie przebadano blisko 1800 osób; wcześniej pacjenci dotknięci chorobą nowotworową musieli wyjeżdżać do województw ościennych.

- Pomimo utrudnień wskutek pandemii wprowadziliśmy technologię znakowania Galem-68 w oparciu o zakupiony generator germanowo-galowy i dziś pozyskujemy niedostępne wcześniej znaczniki na miejscu – mówi dr n.med. Piotr Zorga, Kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej. – Obecnie wykonujemy pełen profil dostępnych w Polsce badań PET/CT dołączając do czołówki ośrodków onkologicznych w Polsce. Doskonalimy się nieustannie. W przyszłym roku planujemy dalej poszerzać nasze możliwości i umiejętności tak, by pomóc w diagnostyce pacjentów neurologicznych i diagnozować chorych na lekooporną padaczkę i zespół Parkinsona.

Przypomnijmy, że pozytonowa tomografia emisyjna to badanie z dziedziny medycyny nuklearnej. Promieniowanie pochodzi z różnych związków chemicznych oznakowanych izotopami promieniotwórczymi (radiofarmaceutyki), które są przygotowywane do każdego badania według wskazań oraz obszaru obrazowania.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET/CT) jest unikatową metodą, ponieważ pozwala na lokalizacje zmian anatomicznych i jednoczesne uwidocznienie ich czynności metabolicznej, co poszerza możliwości diagnostyki głównie w chorobach onkologicznych. Co ważne PET/CT daje możliwość oceny nawet drobnych (kilkumilimetrowych) zmian, które mogą nie być widoczne w innych technikach radiologicznych.

Urządzenia typu PET/CT wykorzystywane są:

- we wczesnej identyfikacji zmian nowotworowych;

- ocenie zaawansowania choroby nowotworowej co ma znaczenie w planowaniu leczenia (pozwala na wybór najbardziej optymalnej formy leczenia);

- monitorowaniu skuteczności leczenia np. chemioterapii, ustalenie procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii;

- identyfikacji wznowy choroby nowotworowej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości