- Pomimo utrudnień wskutek pandemii wprowadziliśmy technologię znakowania Galem-68 w oparciu o zakupiony generator germanowo-galowy i dziś pozyskujemy niedostępne wcześniej znaczniki na miejscu – mówi dr n.med. Piotr Zorga, Kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej. – Obecnie wykonujemy pełen profil dostępnych w Polsce badań PET/CT dołączając do czołówki ośrodków onkologicznych w Polsce. Doskonalimy się nieustannie. W przyszłym roku planujemy dalej poszerzać nasze możliwości i umiejętności tak, by pomóc w diagnostyce pacjentów neurologicznych i diagnozować chorych na lekooporną padaczkę i zespół Parkinsona.
Przypomnijmy, że pozytonowa tomografia emisyjna to badanie z dziedziny medycyny nuklearnej. Promieniowanie pochodzi z różnych związków chemicznych oznakowanych izotopami promieniotwórczymi (radiofarmaceutyki), które są przygotowywane do każdego badania według wskazań oraz obszaru obrazowania.
Pozytonowa tomografia emisyjna (PET/CT) jest unikatową metodą, ponieważ pozwala na lokalizacje zmian anatomicznych i jednoczesne uwidocznienie ich czynności metabolicznej, co poszerza możliwości diagnostyki głównie w chorobach onkologicznych. Co ważne PET/CT daje możliwość oceny nawet drobnych (kilkumilimetrowych) zmian, które mogą nie być widoczne w innych technikach radiologicznych.
Urządzenia typu PET/CT wykorzystywane są:
- we wczesnej identyfikacji zmian nowotworowych;
- ocenie zaawansowania choroby nowotworowej co ma znaczenie w planowaniu leczenia (pozwala na wybór najbardziej optymalnej formy leczenia);
- monitorowaniu skuteczności leczenia np. chemioterapii, ustalenie procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowania radioterapii;
- identyfikacji wznowy choroby nowotworowej
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |