Wiadomości

Światowy Dzień Walki z Rakiem w gorzowskim szpitalu

4 lutego 2020, 15:30
Każdego roku 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. To też jest dzień symbolicznej solidarności z osobami chorymi onkologicznie. Dlatego, w najbliższą sobotę - 8 lutego 2020 r. od godz. 10.00 – 13.00 organizujemy Dzień Otwartych Dni w Ośrodku Radioterapii, przy ul. Dekerta 1 podczas którego będzie można odbyć konsultację z lekarzami onkologami - radioterapeutami, konsultacje dla chorych i ich rodzin z onkopsychologiem oraz psychologiem z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego. Będzie również możliwość kontroli poziomu cukru oraz ciśnienia.

W sobotę 8 lutego w godz. 10.00 – 13.00 Wielospecjalistyczny Szpital w Gorzowie organizuje Dzień Otwartych Dni w Ośrodku Radioterapii przy ul. Dekerta 1 podczas którego będzie można odbyć konsultację z lekarzami onkologami - radioterapeutami, konsultacje dla chorych i ich rodzin z onkopsychologiem oraz psychologiem z Oddziału Dziennego Centrum Zdrowia Psychicznego. Będzie również możliwość kontroli poziomu cukru oraz ciśnienia. Wraz z naszymi partnerami, którymi są Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp., szpital zaproponuje również naukę samobadania piersi i jąder. Zaprosimy także do bezpłatnego wykonania oznaczenia markerów nowotworowych – PSA (dla mężczyzn) oraz CA125 (dla kobiet).

Ponadto specjaliści ze szpitala będą udzielali instrukcji krok po kroku jak można skorzystać z Szybkiej Terapii Onkologicznej w gorzowskim szpitalu, bo jak wiemy pacjenci onkologiczni powinni być otoczeni szczególną opieką. W ich przypadku duże znaczenie od wykrycia choroby ma czas.

tatystyki nie są niestety optymistyczne. Liczba osób, które słyszą diagnozę „to nowotwór”, z każdym rokiem rośnie. Dość powiedzieć, że w Lubuskiem taka diagnoza stawiana jest średnio co, 2,5 godziny, a co 4 godziny osoba chora umiera. Na szczęście można z tym walczyć i z tej walki wychodzić obronną ręką. Warto pamiętać, że tylko 30% zachowań na raka to efekt naszych skłonności genetycznych i dziedziczenia. Pozostałą część, czyli aż 70% to skutek naszych zachowań na co dzień, tego co jemy, jak często się ruszamy i wykonujemy badania. Jeśli będziemy stosować, np. zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem nasze szanse na długie życie w zdrowiu zdecydowanie wzrosną. Regularne wykonywanie badań, dokładne poznanie swojego ciała i wsłuchiwanie się w swój organizm to podstawowe klucze do sukcesu. Wiele chorób nowotworowych na początku niestety nie daje oczywistych objawów, a im wcześniej zauważona zmiana, tym łatwiej ją wyleczyć.

Co jeść, aby ryzyko zachorowania na raka zmniejszyć?

Oprócz spożywania warzyw i owoców specjaliści namawiają do m.in. ograniczania wielkości posiłków, ilości napojów słodzonych oraz zastąpienia białka pochodzącego z wieprzowiny i wołowiny – drobiem, rybami i fasolą. Zdaniem specjalistów mięso duszone lub pieczone jest zdrowsze od smażonego i grilowanego, a pełnoziarniste produkty zbożowe od pieczywa białego. Z danych American Cancer Society zaprezentowanych w 2012 r. wynika, że spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Czosnek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, kwas foliowy zawarty w produktach roślinnych raka stercza, jelita grubego i piersi.

Co to jest Szybka Terapia Onkologiczna?

Pacjenci onkologiczni  muszą być otoczeni szczególną opieką. W ich przypadku duże znaczenie od wykrycia choroby ma czas. Dlatego od 1 stycznia 2015 r.  wprowadzono pakiet onkologiczny a pacjenci z podejrzeniem lub stwierdzeniem  nowotworu są diagnozowani i leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej.


Placówka realizuje szybką terapię onkologiczną poprzez zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki medycznej,  m.in. gwarantując pacjentowi możliwość poddania się chemioterapii i radioterapii,oraz leczenia operacyjnego.
W naszym szpitalu poprawiła się dostępność do diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych . Było to możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów diagnostyki i l leczenia.

Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydawać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS) jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór złośliwy.
Pacjent może otrzymać kartę także w szpitalu – jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. Na tych samych zasadach kartę otrzymuje pacjent hospitalizowany z powodu nowotworu złośliwego. Karta może zostać również wydana pacjentowi, jeśli nowotwór złośliwy stwierdzono w ramach badań realizowanych w zakresie programów zdrowotnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości