Wiadomości

Podwyżka cen prądu od 2021 roku. Rachunek wzrośnie nawet o 150 zł

11 grudnia 2020, 14:17
Od stycznia 2021 roku czeka nas podwyżka cen prądu. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził właśnie nowe taryfy oraz dodał do rachunków nowe pozycje takie jak opłata mocowa oraz OZE. Tym samym rachunek za prąd wzrośnie średnio o 3,5%, czyli o około 1,5 zł miesięcznie. Tym samym opłaty przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosną w ciągu roku o 150 zł.

Urząd Regulacji Energetyki podjął decyzję o podwyżkach cen prądu od stycznia 2021 roku. Jednak nowa taryfa to nie wszystko. Wyższe opłaty to przede wszystkim skutek wprowadzonej opłaty mocowej oraz OZE. Podwyżki dotyczą wszystkich operatorów dostarczających energię do gospodarstw domowych czy zakładów pracy.

Jak podaje Business Insider, w przypadku firmy Enea wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., PGE Obrót - 3,6 proc., a Taurona - 3,55 proc. Nadal prowadzone jest postępowanie ws. nowej taryfy dla Energa Obrót. Według Urzędu Regulacji Energetyki podwyżka taryf poskutkuje wzrostem cen prądu o około 1,5 zł miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Natomiast opłata mocowa wyniesie 9,19 zł miesięcznie. Do tego dojdzie jeszcze opłata OZE. Tym samy opłaty za prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym wzrosną o około 150 zł w skali roku.

- Podwyżka prądu to tylko wierzchołek góry lodowej. Pociągnie ona za sobą podwyżki produktów w branżach, które wykorzystują prąd w swojej działalności. Czyli czeka nas wzrost cen we wszystkich dziedzinach gospodarki! Piekarze już zapowiedzieli, że w konsekwencji podwyżek cen prądu ceny pieczywa pójdą o 1️5% w górę. Warto tu przypomnieć, że wskaźnik wzrostu cen jest u nas najwyższy spośród wszystkich unijnych krajów (drugie są Węgry), a według NBP ceny w Polsce są najwyższe od 19 lat – podkreśla Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości