Dron sprawdza, kto pali śmieciami

27 listopada 2020, 17:29
fot. Urząd Gminy w Świdnicy
Władze gminy Świdnica postanowiły walczyć ze smogiem. Do tego celu wykorzystują drona ze specjalnymi czujnikami, który sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach. Osoba spalająca śmieci może liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł lub nawet karą grzywny do 5 tys. zł.

Trwa sezon grzewczy, więc jakoś powietrza w niektórych miejscowościach pozostawia wiele do życzenia. Dzieje się tak zwłaszcza kiedy, w piecach są spalane śmieci lub węgiel niskiej jakości. Walkę ze smogiem postanowiła podjąć gmina Świdnica w powiecie zielonogórskim (woj. lubuskie), która wyposażyła się w specjalnego drona.

- Rozpoczęliśmy zapowiadane pomiary jakości powietrza przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego, tzw. drona wyposażonego w czujnik do pomiarów zanieczyszczeń. Zamontowany czujnik, poza podstawowymi wskaźnikami zanieczyszczeń m.in. pyłów PM 2,5 i PM 10, umożliwia również wykrycie substancji, których występowanie może wskazywać na spalanie odpadów – czytamy w komunikacie Urzędu Gminy w Świdnicy.

Operator antysmogowego drona podlatując pod konkretny komin może szybko określić, jakie substancje znajdują się w dymie. Dron będzie pojawiał się we wszystkich miejscowościach w gminie Świdnica. Loty będą odbywały się o różnych porach dnia i w różnych dniach tygodniach. W sumie przewidzianych jest 15 lotów z pomiarami.

Co istotne, każdy lot odbywa się w obecności strażnika miejskiego. Jeżeli dron wykaże, że w danym domu są spalane śmieci, wówczas właściciel musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 złotych. Sprawa również trafić do sądu, wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości