Wiadomości

Lubuskie: Tu będzie najnowocześniejszy szpital tymczasowy w kraju

24 listopada 2020, 14:54
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
Prace przy utworzeniu tymczasowego szpitala covidowego w Zielonej Górze idą pełną parą. Do placówki trafiają kolejne partie sprzętu medycznego. Jak podkreślał we wtorek wojewoda lubuski Władysław Dajczak – uruchomienie szpitala 7 grudnia jest niezagrożone.

Tymczasowy szpital covidowy w Zielonej Górze powstaje w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Uruchomienie placówki planowane jest na poniedziałek 7 grudnia i ten termin jest niezagrożony. - Firma, z którą podpisaliśmy umowę na wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny realizuje dostawy zgodnie z planem. Do szpitala docierają różne elementy nowoczesnego wyposażenia. Kończymy kompletowanie łóżek szpitalnych, mamy nowoczesny aparat USG, a dzisiaj dostarczono również bardzo innowacyjny sprzęt, czyli analizator parametrów krytycznych, który pozwala na analizę próbki krwi pacjenta pod kątem 19 kluczowych parametrów w ramach gazometrii – mówił Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Chociaż sprzęt jest praktycznie skompletowany, to wciąż jest spory problemem z kadrą medyczną. - Prowadzę rozmowy ze wszystkimi szpitalami na terenie województwa lubuskiego, a także z innymi podmiotami leczniczymi, kierując do niech prośbę o wsparcie szpitala tymczasowego, tak aby każdy szpital miał poczucia współdziałania ze szpitalem tymczasowym, w ramach naszej struktury antycovidowej, i żeby wsparł ten szpital poprzez zatrudnienie części swojego personelu bądź też chociaż zagospodarowania części dyżurów medycznych. Spotkania z personelem medycznym w tej sprawie trwają i mam nadzieję, że pojawią się kolejne osoby do pracy – opowiada Bożena Chudak, dyrektor wydziału zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Obecnie są prowadzone rozmowy z rezydentami i z osobami, które czekają na możliwość podjęcia specjalizacji. Ponadto Lubuski Urząd Wojewódzki apeluje do kadry medycznej i wolontariuszy, którzy mogliby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym. - To będzie najnowocześniejszy szpital tymczasowy w naszym kraju i myślę, że to istotne pod względem atrakcyjności zatrudnienia w takim miejscu. Bardzo proszę by osoby chętne zgłaszały się bezpośrednio do wojewody lubuskiego lub do zarządu szpitala tymczasowego, tak aby skutecznie skompletować zespół medyczny – apeluje dyrektor Chudak.

Do tej pory do szpitala zostało dostarczonych 50 sztuk łóżek szpitalnych 4-segmentowych, 4 szt. aparatu do leczenia nerkozastępczego z osprzętem jednorazowym, USG Hitachi Aloka Arieta 50, 15 szt. zamgławiacza nocospray, 3 szt. wózków reanimacyjnych, 5 szt. wózków medycznych transportowych, 7 szt. wózków lekowych, 7 szt. wózków wielofunkcyjnych, a także 200 szt. krzeseł plastikowych. Wśród sprzętu ochrony osobistej jest 175 tys. rękawic nitrylowych, 36 tys. rękawic nitrylowych z długim mankietem oraz 2,7 tys. ochraniaczy na buty.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości