• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Lubuskie: Tu będzie najnowocześniejszy szpital tymczasowy w kraju

24 listopada 2020, 14:54
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
Prace przy utworzeniu tymczasowego szpitala covidowego w Zielonej Górze idą pełną parą. Do placówki trafiają kolejne partie sprzętu medycznego. Jak podkreślał we wtorek wojewoda lubuski Władysław Dajczak – uruchomienie szpitala 7 grudnia jest niezagrożone.

Tymczasowy szpital covidowy w Zielonej Górze powstaje w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Uruchomienie placówki planowane jest na poniedziałek 7 grudnia i ten termin jest niezagrożony. - Firma, z którą podpisaliśmy umowę na wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny realizuje dostawy zgodnie z planem. Do szpitala docierają różne elementy nowoczesnego wyposażenia. Kończymy kompletowanie łóżek szpitalnych, mamy nowoczesny aparat USG, a dzisiaj dostarczono również bardzo innowacyjny sprzęt, czyli analizator parametrów krytycznych, który pozwala na analizę próbki krwi pacjenta pod kątem 19 kluczowych parametrów w ramach gazometrii – mówił Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Chociaż sprzęt jest praktycznie skompletowany, to wciąż jest spory problemem z kadrą medyczną. - Prowadzę rozmowy ze wszystkimi szpitalami na terenie województwa lubuskiego, a także z innymi podmiotami leczniczymi, kierując do niech prośbę o wsparcie szpitala tymczasowego, tak aby każdy szpital miał poczucia współdziałania ze szpitalem tymczasowym, w ramach naszej struktury antycovidowej, i żeby wsparł ten szpital poprzez zatrudnienie części swojego personelu bądź też chociaż zagospodarowania części dyżurów medycznych. Spotkania z personelem medycznym w tej sprawie trwają i mam nadzieję, że pojawią się kolejne osoby do pracy – opowiada Bożena Chudak, dyrektor wydziału zdrowia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Obecnie są prowadzone rozmowy z rezydentami i z osobami, które czekają na możliwość podjęcia specjalizacji. Ponadto Lubuski Urząd Wojewódzki apeluje do kadry medycznej i wolontariuszy, którzy mogliby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym. - To będzie najnowocześniejszy szpital tymczasowy w naszym kraju i myślę, że to istotne pod względem atrakcyjności zatrudnienia w takim miejscu. Bardzo proszę by osoby chętne zgłaszały się bezpośrednio do wojewody lubuskiego lub do zarządu szpitala tymczasowego, tak aby skutecznie skompletować zespół medyczny – apeluje dyrektor Chudak.

Do tej pory do szpitala zostało dostarczonych 50 sztuk łóżek szpitalnych 4-segmentowych, 4 szt. aparatu do leczenia nerkozastępczego z osprzętem jednorazowym, USG Hitachi Aloka Arieta 50, 15 szt. zamgławiacza nocospray, 3 szt. wózków reanimacyjnych, 5 szt. wózków medycznych transportowych, 7 szt. wózków lekowych, 7 szt. wózków wielofunkcyjnych, a także 200 szt. krzeseł plastikowych. Wśród sprzętu ochrony osobistej jest 175 tys. rękawic nitrylowych, 36 tys. rękawic nitrylowych z długim mankietem oraz 2,7 tys. ochraniaczy na buty.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości