Wiadomości

Problemy kadrowe w szpitalach. Medycy wrócą skuszeni wyższymi zarobkami?

12 listopada 2020, 12:06
fot. gorzowianin.com
W niemal każdym szpitalu covidowym na terenie województwa lubuskiego brakuje kadry medycznej. Dlatego też placówki szukają wolontariuszy do pomocy. Zdaniem wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, problem rozwiązałby powrót do polskich szpitali lekarzy i pielęgniarek, którzy na co dzień pracują w przygranicznych miejscowościach, ale po niemieckiej stronie.

Wysoka liczba zakażeń koronawirusem i brak sprzętu to nie jedyny problem z jakim borykają się szpitale w województwie lubuskim, ale również w całej Polsce. Największym problemem są braki w kadrze medycznej w niemal każdej placówce covidowej na terenie województwa. Część lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych jest wyłączonych z pracy z powodu zakażenia koronawirusem lub kwarantanny, a niektórzy nie chcą się podejmować pracy w szpitalach zakaźnych.

Zdaniem wojewody lubuskiego jest wyjście z tej sytuacji. - Wielu naszych lekarzy i pielęgniarek, którzy mieszkają w miejscowościach przygranicznych pracują w szpitalach i przychodniach do stronie niemieckiej. Gdyby zdecydowali się do nas wrócić i pracować w polskich placówkach, wówczas mielibyśmy rozwiązany problem z brakiem kadry w naszych szpitalach. Tym bardziej po tym, jak rząd zdecydował podnieść poziom zarobków medyków pracujących w szpitalach zakaźnych i obecnie jest on taki sam jak w niemieckich szpitalach – mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Takie rozwiązanie wybierają m.in. mieszkańcy Słubic, którzy podejmują się pracy we Frankfurcie nad Odrą czy też mieszkańcy Gubina, którzy pracują w Guben. Powód? Wyższa pensja po stronie niemieckiej za taką samą pracę, jaką wykonywaliby w Polsce. Dlatego też według wojewody lubuskiego wyrównanie poziomu zarobków może być powodem do powrotu do kraju.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości