Wiadomości

Zamiast studentów, w akademiku mieszkają terytorialsi

11 listopada 2020, 17:02, red
fot. Anna Kluwak
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pomaga szpitalowi w Słubicach. Wszystko przez to, że na prośbę prezesa szpitala, uczelnia udostępniła miejsca noclegowe w jednym z akademików. Zamiast studentów, w Domu Studenta „Gaudium” mieszkają obecnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają na co dzień w lecznicy.

W środę 11 listopada w województwie lubuskim padł kolejny rekord - liczba zakażeń wynosi aż 791, czyli najwięcej od początku pandemii. Wśród osób zakażonych jest również personel medyczny, co sprawia, że w szpitalach brakuje rąk do pracy. Dlatego też do wszystkich szpitali covidowych na terenie województwa lubuskiego skierowano do pomocy 130 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi pomagają również w szpitalu covidowym w Słubicach. Dlatego też prezes szpitala powiatowego Słubicach zwrócił się do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w Domu Studenta przy ul. Piłsudskiego w Słubicach, który należy do uczelni.

- Zwróciliśmy się z prośbą o zabezpieczenie miejsc noclegowych dla osób, które pomagają w szpitalu. Nasz apel spotkał się z pozytywną odpowiedzią pani rektor i dom studenta został nam udostępniony – mówi Łukasz Kaczmarek, prezes szpitala w Słubicach. - Postanowiłam przeznaczyć dla nich część jednego z naszych domów studenckich znajdujących się w miasteczku uniwersyteckim przy ul. Piłsudskiego. Cieszę się, że UAM ma takie możliwości, a jednocześnie nie zakłóci to normalnego funkcjonowania uczelni – komentuje Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na potrzeby szpitala udostępniono 60 miejsc noclegowych w Domu Studenta „Gaudium”, ponieważ nie ma w nim obecnie zakwaterowanych studentów. - Pierwsze osoby już znalazły tam zakwaterowanie. Są to właśnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pracują w słubickim szpitalu. Jeżeli zgłoszą się do pomocy wolontariusze, to również zostaną zakwaterowani w akademiku – podkreśla Kaczmarek.

Zołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w szpitalu przeprowadzić wstępną selekcją pacjentów, pobierają wymazy w punktach drive thru. A jeżeli będzie taka potrzeba, to będą również przygotowywać raporty dotyczące stanu obłożenia łózek w szpitalu oraz wprowadzać wyniki badań na obecność koronawirusa do systemu.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości