Wiadomości

Zamiast studentów, w akademiku mieszkają terytorialsi

11 listopada 2020, 17:02, red
fot. Anna Kluwak
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pomaga szpitalowi w Słubicach. Wszystko przez to, że na prośbę prezesa szpitala, uczelnia udostępniła miejsca noclegowe w jednym z akademików. Zamiast studentów, w Domu Studenta „Gaudium” mieszkają obecnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają na co dzień w lecznicy.

W środę 11 listopada w województwie lubuskim padł kolejny rekord - liczba zakażeń wynosi aż 791, czyli najwięcej od początku pandemii. Wśród osób zakażonych jest również personel medyczny, co sprawia, że w szpitalach brakuje rąk do pracy. Dlatego też do wszystkich szpitali covidowych na terenie województwa lubuskiego skierowano do pomocy 130 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi pomagają również w szpitalu covidowym w Słubicach. Dlatego też prezes szpitala powiatowego Słubicach zwrócił się do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w Domu Studenta przy ul. Piłsudskiego w Słubicach, który należy do uczelni.

- Zwróciliśmy się z prośbą o zabezpieczenie miejsc noclegowych dla osób, które pomagają w szpitalu. Nasz apel spotkał się z pozytywną odpowiedzią pani rektor i dom studenta został nam udostępniony – mówi Łukasz Kaczmarek, prezes szpitala w Słubicach. - Postanowiłam przeznaczyć dla nich część jednego z naszych domów studenckich znajdujących się w miasteczku uniwersyteckim przy ul. Piłsudskiego. Cieszę się, że UAM ma takie możliwości, a jednocześnie nie zakłóci to normalnego funkcjonowania uczelni – komentuje Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na potrzeby szpitala udostępniono 60 miejsc noclegowych w Domu Studenta „Gaudium”, ponieważ nie ma w nim obecnie zakwaterowanych studentów. - Pierwsze osoby już znalazły tam zakwaterowanie. Są to właśnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pracują w słubickim szpitalu. Jeżeli zgłoszą się do pomocy wolontariusze, to również zostaną zakwaterowani w akademiku – podkreśla Kaczmarek.

Zołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w szpitalu przeprowadzić wstępną selekcją pacjentów, pobierają wymazy w punktach drive thru. A jeżeli będzie taka potrzeba, to będą również przygotowywać raporty dotyczące stanu obłożenia łózek w szpitalu oraz wprowadzać wyniki badań na obecność koronawirusa do systemu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości