Pilnie potrzebne osocze! Dramatyczny apel młodej gorzowianki

5 listopada 2020, 11:36
Osocze ozdrowieńców jest obecnie na wagę złota. Dlatego też pani Karolina apeluje o oddawanie osocza i pomoc dla swojego wujka, który przebywa w stanie ciężkim na zakaźnym oddziale intensywnej terapii szpitala w Gorzowie. Potrzebne jest osocze od osób, które mają grupę krwi AB RH-.

Sytuacja w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim jest naprawdę trudna. Obecnie w lecznicy przebywa aż 179 pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym 2 dzieci. Natomiast 15 osób w stanie ciężkim jest podłączonych do respiratora i przebywa na zakaźnym oddziale intensywnej terapii.

Wśród osób, które są w stanie ciężkim jest wujek pani Karoliny, młodej gorzowianki, która zaapelowała o oddawanie osocza. - Mój wujek leży Krzysztof Mikuta na oddziale covidowym w szpitalu w Gorzowie w stanie ciężkim! Poszukujemy osoby, która przeszła koronawirusa i ma grupę krwi AB RH- (lub inną z grupy minus), aby podarowała mu swoje osocze. Mój wujek jest zasłużonym honorowym dawcą krwi z wieloma odznaczeniami, jest też bardzo dobrym człowiekiem. Pomaga wszystkim, którzy zwrócą się do niego o pomoc, więc teraz my możemy pomóc jemu. Błagam jeśli masz taką grupę krwi i przeszedłeś covida odezwij się, odwdzięczymy się – podkreśla pani Karolina.

Dawcą osocza dla wujka pani Karoliny może być tylko mężczyzna, który był zakażony koronawirusem i wyzdrowiał - ważne, aby to wszystko było udokumentowane. Grupa krwi również musi się zgadzać. Ważne, aby powiedzieć, że chce się oddać osocze dla pana Krzysztofa.

- Wykorzystanie przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19 jest jednym ze sposobów leczenia osób z koronawirusem, zwłaszcza tych w ciężkim stanie – opowiada Agnieszka Wiśniewska, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Osocze można oddać w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Dekerta w Gorzowie.

Osoby, które chcą oddać osocze, powinny wcześniej zgłosić się telefonicznie lub mailowo do RCKiK. Jeśli dawca spełnia kryteria, swoje dane można wysłać na adres osocze@rckik.zgora.pl (prosi się o podanie w wiadomości danych osobowych, numeru telefonu, informacji o zachorowaniu ewentualnie załączeniu wyników badań) lub kontakt telefoniczny pod dedykowanym numerem 609 466 944. Można skontaktować się również z panią Karoliną pod numerem 730 201 026.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości