Gorzów: Przed szpitalem zostały zapalone znicze. Ku pamięci ofiar pandemii

2 listopada 2020, 19:54
fot. Anna Kluwak
W poniedziałek 2 listopada przed głównym wejściem do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie zostało zapalonych kilkadziesiąt zniczy. Powód? Akcja „Znicz dla pacjenta. Znicz dla medyka”, czyli upamiętnienie osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Porozumienie Rezydentów oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy postanowił zorganizować we wtorek 2 listopada akcję „Znicz dla pacjenta. Znicz dla medyka”, która upamiętni ofiary koronawirusa. - Zapalmy znicze dla pacjentów, którzy zmarli przez niewydolność systemu. Dla naszych kolegów i koleżanek medyków, którzy zginęli z przepracowania i braku środków ochrony osobistej. Dla systemu, który właśnie ostatecznie się zawalił – zapowiadali akcję organizatorzy.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie do zapalania zniczy zachęcał Filip Wawrzyniak, jeden z lekarzy oddziału intensywnej terapii. Gorzowski lekarz podkreślał, aby białe znicze zapalić dla pracowników ochrony zdrowia, natomiast czerwone dla każdej ofiary koronawirusa i niewydolności systemu opieki zdrowotnej. Tym samym we wtorkowy wieczór przed głównym wejściem do gorzowskiego szpitala płonęło kilkadziesiąt zniczy – w większości białe.

- Od wielu lat personel medyczny domagał się zmian w ochronie zdrowia i sygnalizował, że system jest na skraju wydolności. Nadejście epidemii było wydarzeniem, które przesądziło o ostatecznym zawaleniu się systemu i dlatego 2 listopada wspominamy zmarłych pacjentów i pracowników, którzy nie musieli odejść. Nie zostaliśmy przygotowani do tej sytuacji przez ostatnie miesiące. Jesteśmy na skraju wyczerpania, a dodatkowo czujemy się oszukani przez rząd. Brakuje leków, brakuje środków ochrony osobistej, brakuje testów; nadal brakuje procedur, spójnego systemu zarządzania, przez co każdy podmiot musi radzić sobie sam. Jesteśmy jak żołnierze wysłani do walki na front, ale bez broni i amunicji! - opowiada Filip Wawrzyniak, lekarz z gorzowskiego szpitala.

Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x
-->