Otwarte rany i odleżyny. Tragiczny stan pacjentów, którzy trafili do Gorzowa z Zielonej Góry

5 października 2020, 10:53, ak
Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie zostało przetransportowanych 64 podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, gdzie wykryto ponad 90 przypadków zakażeń koronawirusem. Jak się okazało, stan pacjentów jest tragiczny – mają m.in. odleżyny czy otwarte rany.

W niedzielę 4 października wojewoda lubuski podjął decyzję o ewakuacji podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze, w którym wykryto ponad 90 przypadków zakażeń wśród pracowników i personelu. W tej chwili zakażonych jest 72 pensjonariuszy DPSu oraz 26 pracowników. Ponadto 59 pracowników zostało objętych kwarantanną.

Spora część osób z zielonogórskiego DPSu dla kombatantów trafiła na oddział reumatologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych z łóżkami zakaźnymi Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Walczaka w Gorzowie. Przez całe popołudnie, aż do późnych godzin nocnych karetki przywoziły pacjentów do gorzowskiego szpitala. Transport objął aż 64 osoby u których potwierdzono obecność koronawirusa. Decyzję o przetransportowaniu pensjonariuszy DPSu do Gorzowa podjął wojewoda lubuski. 

Natomiast w poniedziałek 5 października prezes gorzowskiego szpitala Jerzy Ostrouch wysłał pismo do wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, w którym zwraca uwagę na tragiczny stan pacjentów oraz liczne zaniedbania.

- Stan higieniczny przyjmowanych pacjentów wskazuje na zaniedbania w zakresie opieki pielęgniarskiej. Pacjenci mają m.in. odleżyny i otwarte rany. Stwierdziliśmy również znaczny brak w indywidualnej dokumentacji medycznej. Na przykład zleceń, konsultacji, co przy utrudnionym kontakcie z pacjentem (brak kontaktu słownego) utrudnia nam ustalenie stanu zdrowotnego pacjentów – podkreśla Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

W związku z tą sytuacją prezes szpitala zwrócił się do wojewody o pilne zwołanie konsylium lekarskiego z udziałem konsultantów wojewódzkich w zakresie chorób zakaźnych, w zakresie geriatrii, chorób wewnętrznych, ds. pielęgniarstwa w zakresie opieki długoterminowej w celu dokonania oceny stanu klinicznego i opracowania standardu leczenia i pielęgnowania.

Ważną informacją jest to, że w sprawie Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem narażenia pacjentki przez personel na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości