Wiadomości

Otwarte rany i odleżyny. Tragiczny stan pacjentów, którzy trafili do Gorzowa z Zielonej Góry

5 października 2020, 10:53, ak
Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie zostało przetransportowanych 64 podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, gdzie wykryto ponad 90 przypadków zakażeń koronawirusem. Jak się okazało, stan pacjentów jest tragiczny – mają m.in. odleżyny czy otwarte rany.

W niedzielę 4 października wojewoda lubuski podjął decyzję o ewakuacji podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze, w którym wykryto ponad 90 przypadków zakażeń wśród pracowników i personelu. W tej chwili zakażonych jest 72 pensjonariuszy DPSu oraz 26 pracowników. Ponadto 59 pracowników zostało objętych kwarantanną.

Spora część osób z zielonogórskiego DPSu dla kombatantów trafiła na oddział reumatologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych z łóżkami zakaźnymi Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Walczaka w Gorzowie. Przez całe popołudnie, aż do późnych godzin nocnych karetki przywoziły pacjentów do gorzowskiego szpitala. Transport objął aż 64 osoby u których potwierdzono obecność koronawirusa. Decyzję o przetransportowaniu pensjonariuszy DPSu do Gorzowa podjął wojewoda lubuski. 

Natomiast w poniedziałek 5 października prezes gorzowskiego szpitala Jerzy Ostrouch wysłał pismo do wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, w którym zwraca uwagę na tragiczny stan pacjentów oraz liczne zaniedbania.

- Stan higieniczny przyjmowanych pacjentów wskazuje na zaniedbania w zakresie opieki pielęgniarskiej. Pacjenci mają m.in. odleżyny i otwarte rany. Stwierdziliśmy również znaczny brak w indywidualnej dokumentacji medycznej. Na przykład zleceń, konsultacji, co przy utrudnionym kontakcie z pacjentem (brak kontaktu słownego) utrudnia nam ustalenie stanu zdrowotnego pacjentów – podkreśla Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

W związku z tą sytuacją prezes szpitala zwrócił się do wojewody o pilne zwołanie konsylium lekarskiego z udziałem konsultantów wojewódzkich w zakresie chorób zakaźnych, w zakresie geriatrii, chorób wewnętrznych, ds. pielęgniarstwa w zakresie opieki długoterminowej w celu dokonania oceny stanu klinicznego i opracowania standardu leczenia i pielęgnowania.

Ważną informacją jest to, że w sprawie Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Zielonej Górze prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem narażenia pacjentki przez personel na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości