• Dziś /-1°
  • Jutro /0°
Wiadomości

Wysyp grzybów w podgorzowskich lasach

10 września 2020, 17:30, red
fot. czytelnik
Sezon na grzyby w pełni, więc podgorzowskie lasy są pełne grzybiarzy. Niektórzy zbierają grzyby na własny użytek, inni na handel. Natomiast policjanci przypominają o zachowaniu uwagi wchodząc do lasu.

Od kilku dni grzybiarze chwalą się swoimi zbiorami na portalach społecznościowych, a przecież sezon na obfite zbiory borowików, koźlarzy i podgrzybków dopiero się rozpoczyna. Najpopularniejsze miejsca do zbioru grzybów w okolicach Gorzowa to m.in. Kłodawa, Trzebiszewo, Bolemin, Rudnica czy nawet Krzeszyce.

Większość osób wybiera miejsca sprawdzone, dobrze znane, natomiast inni wybierają części lasu, w których jeszcze nie byli. Dlatego też w czasie sezonu grzybowego policjanci przypominają o zachowaniu uwagi wchodząc do lasu. Jak istotna jest to sprawa pokazują sytuacje z ostatnich dni, kiedy policjanci m.in. ze Strzelec Krajeńskich, Drezdenka i Dobiegniewa otrzymali kilka zgłoszeń związanych z osobami, które weszły do lasu i same nie potrafiły odnaleźć drogi powrotnej. Szczególnie uważać powinny osoby starsze i schorowane, a także te, które wybierają się na grzyby nie znając dobrze terenu.

Natomiast leśnicy oraz lekarze zwracają uwagę na to, aby nie zbierać grzybów, których się po prostu nie zna lub nie ma się do nich pewności. Bo przecież nawet wytrawnym zbieraczom zdarza się czasem błędnie ocenić daną odmianę grzyba. Wszystkie informacje na temat jadalnych gatunków znajdziemy na przykład w atlasie grzybów, dlatego podczas wyprawy do lasu powinno się go zawsze mieć przy sobie, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się dodatkowo bardziej doświadczonego grzybiarza. Najlepiej jednak udać się ze swoimi zbiorami do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w której dyżurujący grzyboznawcy potwierdzą, czy grzyb jest jadalny. Błąd w ocenie konkretnej odmiany może bowiem kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

Najbardziej niebezpiecznym dla nas grzybem jest muchomor zielonawy (sromotnikowy). W Polsce można go spotkać w okresie między czerwcem a listopadem. Tu należy zachować szczególną ostrożność. Sromotnik wyglądem przypomina gąskę zieloną lub czubajkę kanię i o pomyłkę nietrudno. Zawiera on trzy, niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia toksyny, a zatrucie tym grzybem stanowi aż 46% wszystkich przypadków!


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości