Wiadomości

Doczekamy się w końcu obwodnicy Strzelec Krajeńskich!

3 września 2020, 13:10, red
fot. facebook.com/NaszeStrzelce
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze otworzyła oferty, które wpłynęły do przetargu na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Do przetargu zgłosiło się aż pięć firmy, których oferty są znacząco niższe, niż zakładany budżet. Najtańsza oferta jest aż o 77 mln 977 tys. zł niższa. Obwodnica Strzelec powinna być gotowa w 2025 roku.

Budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich o której mówi się od wielu lat, jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym regionie. Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście z drogi krajowej nr 22. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samych Strzelcach Krajeńskich.

Dlatego cieszy to, że inwestycja staje się w końcu realna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze otworzyła w poniedziałek 31 sierpnia oferty, które wpłynęły do przetargu na projekt i budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Do przetargu zgłosiło się aż pięć firm, których oferty są znacznie niższe, niż zakładany budżet.

GDDKiA przeznaczyła na projekt i budowę obwodnicy Strzelec aż 144 mln 175 tys. zł, natomiast najtańszą ofertę złożyła firma Eurovia Polska S.A. na kwotę 66 mln 198 tys. zł. To oznacza, że najtańsza oferta jest aż o 77 mln 977 tys. zł niższa od przewidywanego budżetu. Mało tego, pozostałe oferty nawet nie przekroczyły 100 mln zł. Firma COLAS Polska zaoferowała 78 mln 76 tys. zł, konsorcjum Kobylarnia S. A. i Mirbud S. A. zaproponowało 82 mln 677 tys. zł, Strabag Infrastruktura Południe kwotę 82 mln 979 tys. zł. Chociaż najdroższą ofertę złożyła firma Budimex S.A. - 91 mln 768 tys. zł, to i tak jest ona niższa aż o 52 mln 407 tys. od budżetu.

Rozstrzygnięcie przetargu i wybranie firmy Eurovia Polska S.A. jako wykonawcy inwestycji, to tylko kwestia formalna. GDKKiA planuje podpisanie umowy z wykonawcą w listopadzie 2020 roku.

Wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektować i zbudować ponad siedmiokilometrową obwodnicę Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22. Będzie to jednojezdniowa dwupasmowa droga klasy GP. W zakres inwestycji wchodzi budowa nowych obiektów mostowych, budowa skrzyżowań jednopoziomowych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonać również infrastrukturę towarzyszącą, m.in. oświetlenia drogowe oraz wyposażenie w urządzenia BRD. Zadanie jest realizowane w formule „Zaprojektuj i wybuduj”.

Czas przewidziany na realizację robót wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie wynosi 39 miesięcy. Do czasu przewidzianego na roboty nie wlicza się okresów zimowych, trwających od 16 grudnia do 15 marca, liczonych jako trzy miesiące. Zakończenie robót planowane jest w 2025 roku.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
redakcja@gorzowianin.com tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości