Załóż sklep internetowy bez wiedzy programistycznej

21 lipca 2020, 14:00, materiał partnera
Tworzenie sklepu internetowego może wydawać się nie lada wyzwaniem, jeżeli nie jesteśmy specjalistami od programowania. Zawsze możemy jednak skorzystać z usług firmy, która na co dzień zajmuje się przygotowaniem stron internetowych dla klientów. Warto też wiedzieć, że dostępne aktualnie systemy zarządzania treścią pozwalają nam na samodzielne założenie sklepu. Intuicyjne działanie i szeroki wachlarz możliwości – tym wyróżnia się CMS. Sprawdź, o czym należy pamiętać, jeżeli planujesz otworzyć swoją działalność online.

Tworzenie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Tworzenie sklepu internetowego zaczyna się od pomysłu. Zanim zdecydujemy się na podjęcie ostatecznej decyzji związanej z działalnością w internecie, powinniśmy posiadać gotowy plan. Firma musi się wyróżniać – w naszej głowie powinna zrodzić się pierwsza wizja logo, a my sami musimy wyznaczyć budżet, który przeznaczymy na realizację założonego planu. Nie są natomiast ważne nasze umiejętności związane z programowaniem – dostępne na rynku narzędzia umożliwiają tworzenie sklepu internetowego nawet amatorom. 

Jak wybrać platformę do prowadzenia sklepu internetowego?

Podjęcie dobrej decyzji w kwestii wyboru odpowiedniej platformy do prowadzenia sklepu online może być kluczową kwestią, która oszczędzi nam w przyszłości wielu problemów. Niezależnie od tego, czy szukamy płatnej, czy też darmowej opcji, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby, a przy okazji przyjrzeć się sklepom stworzonym przez konkurencję. Systemy zarządzania treścią są niezwykle intuicyjne i pozwalają na samodzielne wprowadzanie zmian na stronie, dzięki czemu wygląda ona dokładnie tak, jak tego oczekujemy. 

Częstym wyborem są platformy typu Open Source, które posiadają otwartą licencję i umożliwiają darmową edycję. Do wyboru mamy m.in. PrestaShop czy Magento. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się także na oprogramowanie SaaS – to natomiast oferuje nieco bardziej zaawansowane narzędzia, ale wciąż nie wymaga specjalnych umiejętności ze strony prowadzącego stronę użytkownika. Korzystanie z takich platform zapewnia możliwości w kwestii rozbudowy sklepu czy znalezienia szablonu, który będzie dla nas satysfakcjonujący. 

Jak wygląda  tworzenie sklepu internetowego od podstaw?

Należy pamiętać, że wiele platform generuje jednak dodatkowe koszta, które już na samym początku musimy zawrzeć w budżecie. Większość narzędzi jest darmowych, ale za dodatkowe usługi musimy niekiedy zapłacić. Mowa tutaj także o kosztach utrzymania strony, hostingu czy innych dodatkach, takich jak choćby wsparcie techniczne. Sami nie musimy posiadać wiedzy z zakresu programowania, ale warto mieć możliwość skonsultowania się ze specjalistą – w razie wystąpienia nieprzewidzianych problemów. 

Polityka sklepu, systemy płatności i inne

Każdy sklep online powinien posiadać odpowiednio skonstruowany regulamin, który dostosowany jest do aktualnych ustaw o prawach konsumenta. Swoim klientom musimy zapewnić bezpieczeństwo związane z realizacją zamówień – bazy danych powinny być odpowiednio chronione. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór sposobów płatności oraz dostawy – im więcej możliwych wariantów, tym lepiej, ale generuje to także dodatkowe koszta. Umowy z firmami kurierskimi są istotne – szybkie dostarczenie przesyłki bywa dla niektórych klientów priorytetem. 

Tworzenie sklepu – strona wizualna

Ale co z grafikami? W zależności od tego, jakie produkty lub usługi planujemy sprzedawać, w każdym przypadku ważna jest jakość udostępnianych i dodawanych na stronę zdjęć. Wszystko zależne jest jednak od oferowanego towaru – w niektórych miejscach możemy z powodzeniem posługiwać się zdjęciami z opłaconą licencją. Tyczy się to głównie usług, które realnie trudno jest przedstawić na fotografii. Inne produkty wymagają natomiast profesjonalnych sesji – najczęściej wykonywanych przez fotografa, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest także posłużenie się materiałem dostępnym w katalogach producenta – zawsze należy zapytać o zgodę na wykorzystanie grafik. 


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości