Wiadomości

Krew na wagę złota

17 lipca 2020, 15:05, red
fot. facebook/Robert Surowiec
Gorzowski szpital oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa apeluje do mieszkańców o oddawanie krwi. Tej szczególnie brakuje w okresie wakacyjnym. W szpitalu w Gorzowie krew niezbędna jest do leczenia niektórych grup pacjentów i przeprowadzania większości zabiegów operacyjnych.

Obecne zapotrzebowanie na krew w gorzowskim szpitalu jest większe, niż w ciągu trzech ostatnich miesięcy. Po ograniczeniu przyjęć w marcu, kwietniu i maju, teraz lecznica wraca do normalnej pracy. Na zabezpieczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w szpitalnym banku krwi powinno być przechowywanych około 200 jednostek krwi. Średnio każdego dnia wydawanych jest ich ponad 20, choć są dni, że liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie.

- Sytuacja jest trudna, choć nie było jeszcze tak, żeby w trybie „na ratunek” krew nie była zabezpieczona. Do tej pory nie musieliśmy przesuwać zabiegów, bo we wszystkich grupach mamy tzw. żelazny zapas, ale w tym tygodniu zdarzyło się nam nie otrzymać pełnego zamówienia na krew z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze - mówi Małgorzata Ernst, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim.

Braki w bankach krwi w okresie letnim to już tradycyjnie głównie efekt wakacyjnych wyjazdów krwiodawców. W tym roku to także konsekwencja pandemii koronawirusa.

- Jeżeli sytuacja się nie zmieni, nasze zapasy też się skończą, dlatego apelujemy do czynnych krwiodawców i tych, którzy jeszcze się wahają, o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawanie krwi. Każdy dawca spełniający wymagania jest mile widziany – podkreśla Małgorzata Ernst.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych, chorym na białaczkę i inne choroby krwi, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości