Przejedziesz na czerwonym świetle. Zostaniesz złapany przez fotoradar

26 czerwca 2020, 21:16, red
fot. gorzowianin.com
W Gorzowie ma być bezpieczniej. W najbliższej przyszłości w dwóch lokalizacjach w mieście mają zostać zamontowane nowe fotoradary. Pierwszy na światłach na rondzie Santockim, a drugi przy ul. Piłsudskiego.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zleciło opracowanie dokumentu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu nadzoru nad ruchem drogowym". Zespół ekspertów z udziałem audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadził analizę 2200 lokalizacji na terenie całej Polski pod względem bezpieczeństwa. Pod uwagę brano m.in. liczbę wypadków i kolizji, jaka wydarzyła się w danym miejscu w latach 2016-2018, a także liczbę przekroczeń prędkości czy przejazdu na czerwonym świetle przez skrzyżowanie. To sprawiło, że zostało wytypowanych ostatecznie 140 miejsc, w których zostaną zainstalowane m.in. fotoradary do punktowego pomiaru prędkości czy też urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie.

Wśród tych 140 lokalizacji znalazł się również Gorzów. Na sygnalizacji świetlnej na rondzie Santockim ma zostać zamontowane urządzenie typu REDS. Mówiąc najprościej będzie to fotoradar umieszczony na światłach, robiący zdjęcia kierowcom, którzy będą przejeżdżać na czerwonym świetle. Fotoradar zostanie zainstalowany na sygnalizacji od strony mostu Lubuskiego i będzie „łapał” kierowców wjeżdżających na rondo na czerwonym świetle.

Oprócz tego Gorzów znalazł się jeszcze na liście 150 lokalizacji, w których ustawienie fotoradarów miałoby poprawić bezpieczeństwo. Miejsca te wytypowano na podstawie wniosków lokalnych instytucji i analizy danych o wypadkach. Jak czytamy w dokumencie przy ul. Piłsudskiego na wysokości numeru 47 miałoby zostać ustawione urządzenie PKT, czyli fotoradar punktowy.

Fotoradar miałby sprawić, że kierowcy jadący od ronda Górczyńskiego w stronę ronda Piłsudskiego ściągną nogę z gazu tuż przed podwójnym przejściem dla pieszych. Niestety w tym miejscu dochodziło już do wielu potrąceń oraz kolizji. Wszystko przez to, że pomimo ograniczenia do 50 km/h, kierowcy jadą dwupasmową ul. Piłsudskiego o wiele szybciej.

Kiedy możemy spodziewać się instalacji fotoradaru na światłach na rondzie Santockim oraz fotoradaru przy ul. Piłsudskiego? Póki co, jest to analiza, która pokazuje, że takie urządzenia są potrzebne. Natomiast Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w najbliższych miesiącach ma zamiar zainstalować urządzenia w wytypowanych w dokumencie miejscach.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x